Sefer Yüksel: Web3’ün Geleneksel Finans Sektörünü Yok Edip Etmeyeceğini Bilemeyiz

merkeziyetsizlik

Üçüncüsü düzenlenen Kripto Meydanı’nda bu kez günümüzün en çok tartışılan konularından biri olan merkeziyetsizlik ele alındı. Levent Kolektif House’da gerçekleşen Kripto Meydanı’nda Kıvılcım Harika Ertunç moderatörlüğünde Dr. Çağla Gül Şenkardeş, Sefer Yüksel ve Ahmet Usta, Web3 ve merkeziyetsizlik konusunu masaya yatırdı.

merkeziyetsizlik

Sefer Yüksel, Web3’ün Geleneksel Finans Sektöre Etkisine Değindi

Kripto Meydanı bu sefer merkeziyetsizliği konu aldı ve alanında uzmanlar konunun önemli noktalarını masaya yatırdı. Konu hakkında önemli noktalara değinenen Sefer Yüksel de finans sektörü ve günümüz Web3 gelişiminin hızlı bir şekilde hybrit bir modele evrildiğini belirtti. Sefer Yüksel şu sözleri kaydetti:

“Finans sektörü, dünyada teknolojik gelişmelere en hızlı adapte olan sektörlerden biri. Web2’de de öyle oldu. En azından Türkiye’de öyle. Web3 alanında ise sahiplik kavramı öne çıkıyor. Bu da bankaları harekete geçirdi. Web3’ün geleneksel finans sektörünü yok edip etmeyeceğini bilemeyiz. Fakat tıpkı internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi DeFi da devrimsel bir alan”

Bu konuşmasına ek olarak Bitcoin’in (BTC) küresel bir para birimi olarak kullanılması mümkün mü sorusuna yanıt veren Yüksel, şunları söyledi:

“Bitcoin ortak para birimi olmayacak fakat dünyanın her yerinde kullanan tasarruf ve ödeme aracı olacağını düşünüyorum.Türkiye’de kripto ödeme yasağından da yakında geri dönüleceğini düşünüyorum. Dünya bu yöne giderken ve biz bir şeylerin merkezi olmaya çalışırken bunu yapamayız. Sadece Bitcoin’in değil, diğer birçok para biriminin yaygın olarak kullanılacağını düşünüyorum. Tabii rezerv para birimi başka bir şey”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
308.133,47 TL 0,26%
ethereumETH/TRY
22.668,71 TL 0,45%
tetherUSDT/TRY
18,59 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.828,23 TL 0,34%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,06%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
7,55 TL 0,52%
dogecoinDOGE/TRY
1,95 TL 14,64%
cardanoADA/TRY
5,94 TL 0,43%
matic-networkMATIC/TRY
16,08 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala