bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,867.92 2.55%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,473.33 2.82%
bnb
BNB (BNB) $ 600.10 3.47%
solana
Solana (SOL) $ 147.26 5.00%
xrp
XRP (XRP) $ 0.47836 2.79%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.421743 3.97%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.141177 3.46%

SEC’in yeni tasarısına kripto çevrelerinden büyük tepki

SEC'in yeni tasarısına kripto çevrelerinden büyük tepki

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ucu kripto paralara dokunan yeni düzenlemesi büyük tepki topladı. Finans düzenleyicisi, 2022’den bu yana üzerinde çalıştığı “menkul kıymet” tanımlamasını geçtiğimiz gün değiştirdi.

Ülkede faaliyet gösteren kripto platformlarına büyük zorluklar çıkaran yeni düzenleme sosyal medyada büyük tepki topladı. Kripto para sektöründen bir çok isim, SEC’in yeni tasarısının likidite sağlayıcılarını olumsuz etkileme ihtimali üzerinde durdu. Eleştirmenler, Komisyon’un belirlediği 50 milyon dolar sınırı nedeniyle söz konusu platformların SEC’e kayıt olmak zorunda kalacağı görüşünde.

Consensys Kıdemli Danışmanı Bill Hughes, yeni kurala itirazların ABD mahkemelerine gitmesini bekliyor:

“Çeşitli sektörlerde gerekli düzenlemelerin yapılması önemli incelikler gerektiriyor. SEC, bu tarafta son yıllarda oldukça zayıf.”

SEC yetkilisi de yeni kuralları beğenmedi

Kripto yanlısı görüşleriyle tanınan SEC yetkilisi Hester Pierce, resmi açıklamasında Komisyon’un uygulamaya koyduğu yeni kuralları tasvip etmediğini belirtti:

“Yeni kural, likidite sağlayıcılarını cezalandırmasının yanı sıra söz konusu şirketlerin piyasaya katılım maliyetlerinin artmasına yol açıyor. Bu nedenden dolayı bu tasarıyı desteklemiyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala