SEC, Terraform ve Do Kwon’u Dolandırıcılıkla Suçladı

sec terraform ve do kwonu dolandiricilikla sucladi

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında yaşanan Terra Blockchain çöküşü kripto sektöründe pek çok şirketin zarar görmesine neden oldu. Terra’nın çöküşü sonrasında kripto endüstrisi yaralarını henüz yeni yeni sarmaya başlarken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra Blockchain’in arkasında şirket olan Terraform ve kurucusu Do Kwon için soruşturma başlattı.

SEC Cephesinden Terraform ve Do Kwon’a Suçlama

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra Blockchain’in arkasındaki şirket olan Terraform Labs ve şirketin CEO’su Do Hyeong Kwon’u geçen yıl değerini kaybeden algoritmik stablecoin Terra USD sebebiyle suçladı.

sec terraform ve do kwonu dolandiricilikla sucladi 2

SEC tarafından yapılan suçlamada, Singapur merkezli şirketin ve Kwon’un “çoğu kayıt dışı işlemlerde olmak üzere birbirine bağlı bir kripto varlık menkul kıymetleri paketi sunarak ve satışını yaparak” yatırımcılardan milyarlarca dolar kazandığını belirtti. Bu şikâyete, mAssets’ler de dahil edildi. Bunlar, Terra USD’nin fiyatını yansıtarak getiri ödemek için tasarlanmış güvenlik tabanlı varlıklar olarak tanımlanabilir.

Konu hakkında açıklama yapan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler şu ifadeleri kullandı:

Terraform ve Do Kwon’un en başta LUNA ve Terra USD olmak üzere bir dizi kripto varlık menkul kıymeti için gerekli olan tam, adil ve gerçeğe uygun açıklamayı halka sağlamakta başarısız olduğunu iddia ediyoruz.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.809,60 TL 1,36%
ethereumETH/TRY
33.833,57 TL 1,27%
tetherUSDT/TRY
19,05 TL 0,67%
bnbBNB/TRY
6.269,62 TL 1,47%
usd-coinUSDC/TRY
19,03 TL 0,61%
xrpXRP/TRY
8,58 TL 0,37%
cardanoADA/TRY
6,80 TL 0,70%
staked-etherSTETH/TRY
33.744,68 TL 1,12%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 0,02%
matic-networkMATIC/TRY
21,13 TL 2,01%
Bağlantıyı kopyala