bitcoinBTC/TRY
1.269.189,85 TL 0,58%
ethereumETH/TRY
67.874,10 TL 1,26%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.931,87 TL 1,55%
xrpXRP/TRY
19,16 TL 3,51%
solanaSOL/TRY
2.077,86 TL 7,06%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,00%
staked-etherSTETH/TRY
67.846,91 TL 1,21%
cardanoADA/TRY
16,96 TL 2,86%
dogecoinDOGE/TRY
2,88 TL 4,58%

Paylaş

SEC 2024’te denetim alanını genişletiyor

SEC

SEC, 2024’ün yeni denetim planını açıkladı. Buna göre, denetim alanlarını genişleten kurum, kripto komisyoncularının da listede yer aldığını belirtti.

2024 planı açıklandı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 16 Ekim’de 2024 denetim alanları raporunu yayınladı. Ajansın İnceleme Bölümü, on yılı aşkın bir süredir benzer raporlar yayınlayarak yeni riskleri bildirmişti. Yeni planda tüm denetim alanlarının yanı sıra kripto komisyoncularına da bildirimde bulunuldu.

Raporda, SEC’in incelemeler bölümünün kapasitesini genişlettiği ve 2023’te kripto, fintech, yapay zeka ve siber güvenliği ele almak için çeşitli programlarında ekipler kurduğu belirtildi. SEC’in kripto alanında çalışan komisyoncuları ve danışmanları gözlemlemeye devam ettiği de eklendi.

Departman, “otomatik yatırım araçları, yapay zeka ve ticaret algoritmaları veya platformları” gibi “özellikle uyumluluk ve pazarlama taleplerini karşılamayı amaçlayan çevrimiçi hesaplara hizmet veren teknolojik ve çevrimiçi çözümler” gibi yeni uygulamalar sunan kuruluşlara bakıyordu.

İncelemeler, kurumların müşteri tavsiyesine ilişkin davranış standartlarını ne kadar iyi karşıladıklarına ve sundukları ürünleri ne kadar iyi anladıklarına bakacak. Raporda özellikle yaşlı yatırımcılar ve emeklilik varlıklarına vurgu yapıldı. Ayrıca, kurumların en son kılavuzlara uymalarının da sağlanacağı belirtildi.

Bölüm Direktörü Richard Best konuyla ilgili şu ifadeleri kaydetti:

“İnceleme önceliklerimizi kamuoyuna duyurmaya devam etmek, inceleme programının şeffaflığını artırmakta ve firmaları uyum ve gözetim çabalarını perakende yatırımcılar için potansiyel olarak yüksek risk taşıyan alanlara odaklamaya teşvik etmektedir.”

SEC’e göre inceleme öncelikleri, bir önceki yıl inceleme personelinin yanı sıra yatırımcılardan, sektör gruplarından ve benzer kaynaklardan gelen geri bildirimlere göre belirlenmektedir.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala