Resesyon, Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

resesyon bitcoin ve diger kripto paralari nasil etkiler

Dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntıların artmasıyla birlikte ülkelerin merkez bankası bu sıkıntıların önüne geçmek için adımlar atıyor. Koronavirüs pandemisi sırasında başlayan resesyon endişeleri 2022 yılında tavan yaptı. Geçen yıl pek çok ülke, ekonomik resesyona girmediğini açıklasa da 2023 yılı için uzmanlar benzer düşünceleri benimsemiyor. Peki 2023 yılında artan resesyon tehlikesi, Bitcoin ve diğer kripto paraları nasıl etkileyecek?

Resesyon Nedir?

Resesyonun Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerindeki etkilerine değinmeden önce resesyonun ne anlama geldiğini ele alalım. Resesyon, bir ulusun ekonomisindeki sürekli düşüşlerdir. Bir başka anlamda, bir ülkenin genel ekonomik faaliyeti önceki çeyreklere göre daha zayıfsa, o ülkenin resesyona girdiğini söyleyebiliriz.

resesyon bitcoin ve diger kripto paralari nasil etkiler 2

Her ekonomist bir resesyonun nasıl tanımlanacağı konusunda hemfikir değil ancak pek çok ekonomist, ekonominin sağlığını izlemek için tüketici harcamalarını, işgücü piyasası ve GSYİH (gayri safi yurtiçi hasıla) gibi ölçütlere bakıyor. İşsizlik arttıkça GSYİH ve harcamalar düşerse ekonomistlerin çoğu ekonomide resesyon olacağı konusunda hemfikir.

Bir Resesyonda Neler Olur?

Ekonomik resesyon, bir ülke ekonomisinin tüm yönlerini etkilediğinden, önemli etkileri olabilir. Bu etkiler tüketici harcamalarında ve güveninde azalma, işsizlikte artış, borsada önemli düşüşler ve GSYİH’de düşüş gibi etkileri olabilir. Bunun sonucunda işsizlik hizmetlerine yönelik hükümet harcamaları artarken yatırımlar düşer. Bununla birlikte kredi alma şansı, girişimcilik faaliyetleri de azalır.

Resesyonun Bitcoin ve Kripto Paralara Etkileri

Lider kripto para birimi Bitcoin’in tarihi 2008 mali krizine kadar uzanıyor. Yaşanan bu kriz Bitcoin’in oluşturulmasına ilham oldu. Kripto para biriminin tarihi ABD’de yaşanan Büyük Durgunluk ile başlasa da o zamanlar Blockchain endüstrisinin son derece küçük olduğunu belirtelim. Bununla birlikte ekonomistlerin resesyon durumunda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan etkileri de belirsizliğini koruyor.

resesyon bitcoin ve diger kripto paralari nasil etkiler 4

Ekonomistler resesyonun Bitcoin ve kripto para birimlerine olan etkileri konusunda ikiye ayrılıyor. Bazı ekonomistler resesyon durumunda kripto para birimlerinin olumsuz etkileneceğini söylese de bazı ekonomistler ise bu durumun Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olumlu etkisinin olacağını düşünüyor. Sonuç olarak Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimleri daha önce böyle bir senaryo içinde bulunmadığı için ne olacağını kestirebilmek güç.

Resesyonun, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olumsuz etkisi olacağını düşünen ekonomistler bu senaryoda kripto değerlerinin değer kaybedeceğini, kripto yatırımcılarının en az riskli projelere kaçacağını, kripto şirketlerinde işten çıkarmaların artabileceğini ve daha düşük hacim ve ticaret faaliyeti olacağını düşünüyor.

resesyon bitcoin ve diger kripto paralari nasil etkiler 3

Diğer ekonomistler ise bu senaryonun kripto para birimlerine yarayacağını düşünüyor. Resesyonun olduğu ekonomik senaryoda Bloomberg Intelligence Kıdemli Makro Stratejisi Mike McGlone, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin gelişeceğini düşünüyor.

McGlone’a göre Bitcoin, ekonomik durgunlukta yaklaşık 10.000 dolar ila 12.000 dolar arasındaki kritik desteği yeniden ziyaret edebileceğini düşünüyor. Bu büyük çarpışma, gelişmekte olan endüstride dalgalanacak ve başka bir ralli için son katalizör görevi görecek. McGlone konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Şiddetli bir küresel ekonomik yavaşlama için artan potansiyel, 2023 yılında en iyi kripto performans faktörü olabilir. Önyargı Bitcoin’in çoğu senaryoda öne çıkma olasılığının daha yüksek olduğu yönündedir.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
430.695,66 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
29.580,56 TL 1,27%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,25%
bnbBNB/TRY
5.848,84 TL 1,23%
xrpXRP/TRY
7,53 TL 0,79%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,10%
cardanoADA/TRY
7,04 TL 0,98%
dogecoinDOGE/TRY
1,74 TL 8,10%
matic-networkMATIC/TRY
20,47 TL 2,67%
Bağlantıyı kopyala