Polygon Ağı Üzerine Kurulu Sosyal Medya: Lens Protocol

Polygon Aği Üzerine Kurulu Sosyal Medya Lens Protocol 1

Blockchain sektörü hızla büyümeye devam ederken yeni nesil ürünler de piyasaya sürülmeye devam ediyor. Özellikle Blockchain teknolojisinin merkeziyetsizliğinden yararlanmak isteyen platformlar bu konuda oldukça aktif durumda. Öyle ki bu projelerden birisi olan ve Polygon ağı üzerine kurulu ilk Blockchain tabanlı sosyal medya platformu olma özelliğine sahip Lens Protocol, Aave Companies tarafından piyasaya sürüldü. Geliştiriciler platformun ilerleyen dönemde Twitter’a rakip olmasını bekliyor.

Polygon Aği Üzerine Kurulu Sosyal Medya Lens Protocol

Polygon Ağı Üzerine Kurulu Sosyal Medya Platformu: Lens Protocol

Aave Companies, geliştiricilerin merkeziyetsiz bir sosyal ağ uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan açık kaynaklı Lens Protocol’ü halka açık bir şekilde piyasaya sürdü. Bugünden itibaren kullanıcılar bir Lens Profili için NFT‘si basabilir ve Lens’in açık sosyal grafiğinde çalışan 50’den fazla uygulama ile etkileşime girebilir.

Lens Protocol, içerik oluşturucuların sosyal medya verilerine sahip olmalarını ve araç setini kullanarak oluşturulan herhangi bir uygulamada yanlarında götürmelerini amaçlıyor. Kullanıcılar takipçilerini, topluluklarını ve içeriklerini kendi NFT profillerine bağlayabiliyor ve bunları herhangi bir yeni uygulamaya transfer edebiliyor. Birisi bir Lens NFT profili oluşturduğunda, bunu yaptıkları tüm içeriği ve izleyicileriyle olan ilişkilerini depolamak için kullanabiliyor. Geliştiriciler protokol amacının içerik oluşturuculara nereden kaynaklandığına bakılmaksızın içeriklerinin sahipliğini vermek olduğunu söylüyor.

Konu hakkında konuşan Aave Companies CEO’su ve kurucusu Stani Kulechov şu ifadelere yer verdi:

“Sosyal medya deneyimi, son on yılda nispeten değişmeden kaldı ve bunun çoğu, sosyal ağınızı tek bir platformda tutmanızı isteyen şirketler ve içeriğinizin yalnızca onlara ait olmasını istemeleri yüzünden oldu” 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
319.326,49 TL 2,47%
ethereumETH/TRY
17.344,99 TL 3,32%
tetherUSDT/TRY
16,67 TL 0,14%
usd-coinUSDC/TRY
16,69 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
3.595,98 TL 3,72%
binance-usdBUSD/TRY
16,71 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
5,21 TL 1,80%
cardanoADA/TRY
7,44 TL 2,76%
solanaSOL/TRY
539,56 TL 2,75%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 0,61%
Bağlantıyı kopyala