Piyasa Tabirleri: Uzundayım, Kısadayım

piyasa tabirleri uzundayim kisadayimad

Uzun (Long) Pozisyon: Gelecekte fiyat artışı olacağını bekleyen bir yatırımcı, ilgilendiği yatırımı satın alır. Buna uzun pozisyon almak denilir. Hatta piyasada uzundayım, longdayım, maldayım gibi ifadeler de kullanılır. 

Kısa (Short) Pozisyon: Gelecekte fiyat düşüşü olacağını bekleyen bir yatırımcı, ilgilendiği yatırımı satar.  Buna kısa pozisyon almak denilir. Piyasada kısadayım, shorttayım gibi ifadeler de kullanılır. 

Vadeli işlem sözleşmelerini satın alan “uzun pozisyon”, satan taraf ise “kısa pozisyon” almış olur. Piyasada işlem yapanlar “uzundayım” dediklerinde sözleşmeyi alma yükümlülüğünde olduklarını, “kısadayım” dediklerinde ise sözleşmeyi satma yükümlülüğünde olduklarını ifade ederler. İngilizce terimleri ile de uzun pozisyon “long”, kısa pozisyon “short” olmayı belirtir.

Yine piyasada işlem yapanlar longlamak, shortlamak şeklinde terimler kullanırlar. Longlayanlar yatırım aracının gelecekteki değerinin artacağı yönünde beklentiye sahipken shortlayanlar değerin düşeceği yönünde beklentidedir. 

Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Gündoğdu, ardından aynı Enstitüden Bankacılık Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 2018 yılında finans alanında doçentliğini alan Gündoğdu, halen bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Gündoğdu’nun bankacılık ve finans alanında yayımlanmış 17 kitabı, 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi mevcuttur. Aynı zamanda Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi’nin editörü olan Gündoğdu’nun çalışma alanı finans, yatırım ve davranışsal ekonomidir. Finansal teknoloji ve finansal hizmetler alanındaki şirketlere danışmanlık hizmeti veren Gündoğdu, kurumsal şirketlere eğitim, seminer ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.
http://www.finansoloji.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
321.466,25 TL 1,51%
ethereumETH/TRY
24.182,74 TL 3,06%
tetherUSDT/TRY
18,66 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.514,01 TL 1,29%
usd-coinUSDC/TRY
18,65 TL 0,05%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
7,36 TL 0,50%
dogecoinDOGE/TRY
1,96 TL 2,91%
cardanoADA/TRY
6,06 TL 0,54%
matic-networkMATIC/TRY
17,41 TL 2,06%
Bağlantıyı kopyala