Paribu Net ve Paribu Ventures Duyuruldu

paribu net ve paribu ventures duyuruldu

Paribu bu yıl 5. yaşını kutluyor. Bu kapsamda şirket bir basın toplantısı düzenledi. Paribu’nun 5. yıla özel toplantısında Paribu Net ve Paribu Ventures isimli iki yeni projeye duyuruldu. Ayrıca toplantıda Paribu CEO’su Yasin Oral, Türkiye’deki kripto para regülasyonuna dair de önemli açıklamalar yaptı.

Paribu Net ve Paribu Ventures Neler Sunacak?

Paribu’nun 5. yıl toplantısı, basının katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda; Paribu CEO’su Yasin Oral, Paribu Danışma Kurulu Üyeleri Turan Sert ile Cemil Şinasi Türün, Paribu Proje Yöneticisi Utku Dördüncü ve Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir konuşma yaptı.

paribu net ve paribu ventures duyuruldu 3

Toplantının açılış konuşmasında mikrofon Paribu CEO’su Yasin Oral‘daydı. Oral, Paribu’nun kendi saklama hizmetini kendisi için kullanabilen firmalardan olduğunu söylerken, “Saklama hizmeti konusunda tüm fikirlerimizi kamu kurumlarıyla paylaşmaya hazırız” dedi.

Toplantıda dikkat çeken iki önemli duyuru yapıldı. Bunlardan ilki Paribu’nun kendi Blockchain projesi Paribu Net oldu. Paribu Net’in yol haritasının ve Whitepaper’ının yakında duyurulacağı söylendi.

Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir ise Paribu Net’in arkasında 5 milyon kişilik bir ekosistem olduğuna değinerek, Paribu Net üzerinde merkeziyetsiz projelerin geliştirilmesini planladıklarına dikkat çekti. Aydemir ayrıca konuşmasında “Paribu Net, Türkiye’de ve dünyada geliştirici ekosistemine hızlı, güvenli, güçlü ve ölçeklenebilir bir ağ sunmayı hedefliyor” şeklinde konuştu.

Paribu Net‘in testneti önümüzdeki hafta açılacak. 14 Şubat’ta ise mainnet olacak. Ağın kendi native token’ı Paribu Coin’in ön satışı da başlayacak. 

Şirket, merkeziyetsiz bir cüzdan uygulaması da geliştiriyor. Bu, Paribu Net’in ana ağının yayına alınmasından sonra faaliyete açılacak.

Proof of Stake ile Proof of Authority bir arada kullanılacak.

Paribu Net ile eş zamanlı şekilde Paribu Ventures da duyuruldu.

Paribu Ventures, şirketin girişim sermayesi kolu olacak. Oral bu projeyle ilgili 30 milyon dolarlık fon ayrıldığını söyledi. Bu sene Türkiye’nin daha önce görmediği hackathon’ların yapılacağını söyleyen Oral, bunun Paribu Net üzerinden geliştirilecek projeler için yapılacağına da dikkat çekti.

30 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle birlikte 2 yıl içinde minimum 30 girişime yatırım yapılması planlanıyor.

Paribu Ventures’da erken dönem kadar ileri dönem şirketlere de yatırım yapılabilecek. Diğer yandan FinTech alanındaki girişimlere de fırsat verilebilecek. Burada kritik nokta, girişimlerin belirli kriterleri karşılıyor olması.

paribu net ve paribu ventures duyuruldu 2
Paribu CEO’su Yasin Oral

Yasin Oral, Türkiye’de yapılması beklenen kripto para regülasyonuyla ilgili de birkaç açıklama yaptı. Oral’ın konuşması şöyleydi:

“Regülasyonlarla alakalı henüz kamuoyuyla ya da bizimle paylaşılmış resmi bir şey yok. Bu yüzden, sosyal medyada dolaşan dökümanla ilgili yorum yapmaktan imtina ediyoruz. Paribu bu dünyanın merkeziyetsiz olduğuna inanıyor. Bu yüzden bizim yasakları savunmamız hiç doğru olmaz. Bunun yanında ülke menfaatlerini de göz ardı etmemeliyiz. Bizim kadar, yabancı platformların da tüm kurumlara sorumlu olmasını istiyoruz”

Toplantının soru-cevap kısmında ise Oral, Paribu’nun geçen yıl 1,5 milyar TL’ye yakın vergi ödediğini açıkladı. Bu miktar, Türkiye’de bir teknoloji şirketinin ödediği en yüksek miktarlardan biri.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
461.723,86 TL 3,58%
ethereumETH/TRY
30.768,28 TL 6,30%
tetherUSDT/TRY
15,87 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
15,86 TL 0,10%
binance-coinBNB/TRY
4.643,85 TL 3,82%
xrpXRP/TRY
6,42 TL 7,19%
binance-usdBUSD/TRY
15,89 TL 0,09%
cardanoADA/TRY
8,15 TL 10,06%
solanaSOL/TRY
790,53 TL 11,93%
dogecoinDOGE/TRY
1,33 TL 7,42%
Bağlantıyı kopyala