bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,816.37 1.76%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,125.38 7.80%
bnb
BNB (BNB) $ 567.30 2.41%
solana
Solana (SOL) $ 168.13 6.26%
xrp
XRP (XRP) $ 0.601744 3.51%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.388303 5.88%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122807 5.85%

Nvidia’nın Aksine Intel, Kripto Madenciliğini Sınırlamayacak

nvidianin aksine intel kripto madenciligini sinirlamayacak 2

Geçtiğimiz günlerde Nvidia, bazı işlemcileri için hash gücü sınırlaması yapacağını açıklamıştı. Şimdi ise Nvidia’nın en güçlü rakiplerinden biri olan Intel’den bir açıklama geldi. Intel, 2022 yılının ilk aylarında piyasaya süreceği Arc ekran kartlarında kripto madenciliği sınırlaması yapmayı planlamıyor.

Intel, Arc Ekran Kartlarında Kripto Madenciliğini Sınırlamayacak

Konuyla ilgili açıklama Intel’in İstemci Grafikleri Ürünleri ve Çözümleri grubu genel müdürü Roger Chandler‘dan geldi. Chandler, “Özellikle madencileri hedefleyen herhangi bir özellik planlamıyoruz” dedi.

Intel, 1998 yılında hayatımıza giren Arc ekran kartı serisinden önce işlemcide yerleşik olarak bulunan ekran kartlarına odaklanıyordu. Ancak, Arc ile bu düzen değişti. İşlemciden ayrılan ekran kartları, bağımsız bellek ve güç kaynakları ile işlemciden ayrılıyor ve bu da performansın artmasını sağlıyor.

nvidianin aksine intel kripto madenciligini sinirlamayacak

Arc‘ta kripto madencileri için herhangi bir sınırlama yapılmaması, Intel‘i doğrudan AMD‘nin rakibi yapıyor. İkilinin rakibi Nvidia ise oyunculara daha fazla ürün sunmak adına, amiral gemisi ekran kartı serisi GeForce’larda hash oranı sınırlaması getirmişti. Ancak diğer yandan Nvidia, 2021’in başlarında, özellikle Ethereum madencileri için ayrı bir Kripto Para Madenciliği grafik kartları (CMP) serisini tanıtmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala