Norveç Vergi İdaresi, Rapor Edilmemiş Kriptolara Değindi

norvec vergi idaresi rapor edilmemis kriptolara degindi

Kripto para konusunda ülkeler son dönemde oldukça farklı tepkile veriyor ve küresel düzenleyici belirsizliği sürüyor. Norveç ise kripto paralar konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Öyle ki ülkenin vergi İdaresi son dönemde bildirilmeyen kripto para birimlerine karşı çabalarını hızlandırmış durumda. Çoğu Norveçlinin yetkililere kripto para birimi bildirmediğine inanıyor.

norvec vergi idaresi rapor edilmemis kriptolara degindi 1

Norveç Vergi İdaresi, Rapor Edilmemiş Kriptolara Karşı Çıkıyor

Tüm dünyada artan kripto para kullanımı ile birlikte Norveç‘te de kripto para birimine yatırımlar oldukça artmış durumda. 2020’de Norveç’te 13.846 kişi kripto para biriminden 951 milyon Norveç Kronu (1.4 milyar TL) gelir elde ettiğini bildirdi. Bu, bir önceki yıla göre bir yüzde 65’lik artışı gösteriyor, ancak Vergi İdaresi, gerçek rakamların bildirilenden çok daha yüksek olduğuna inanıyor. 

Vergi makamları 60.000 ila 70.000 arasında kripto para sahibi açıkladı, ancak Norveç’teki gerçek sayının yaklaşık 300.000 kişi olduğu tahmin ediliyor.

Vergi İdaresi Bölüm Müdürü Odd Woxholt bir basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Yüzde olarak belirgin bir artış görsek de her şeyin farkındayız. Raporlama yapan ve doğru şekilde bildirenlerden çok daha fazla insan var. Bu nedenle, şimdi kripto paradan elde edilen gelir ve servetlerini saklayanlara karşı çabalarımızı keskinleştireceğiz.”

Vergi İdaresi, halihazırda kripto para birimleri için çalışan kendi uzman grubuna sahip durumda. Grup, şu anda personel alıyor ve görevi, çeşitli kripto para birimlerine sahip olanlar için güvenli bir ortam oluşturmak.

Son olarak ülkede kripto varlıklarını raporlamayan kişilerin, yüksek vergi ile cezalandırıldığını belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 498.031,68 TL 3,69%
ethereum
Ethereum (ETH) 33.227,42 TL 5,04%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,19%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.151,94 TL 6,25%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,07%
cardano
Cardano (ADA) 14,17 TL 0,49%
solana
Solana (SOL) 1.292,90 TL 9,45%
xrp
XRP (XRP) 8,21 TL 3,24%
terra-luna
Terra (LUNA) 874,00 TL 0,79%
polkadot
Polkadot (DOT) 251,42 TL 7,58%
Bağlantıyı kopyala