Nijerya Piyasa Düzenleyicisi Kriptolar için Bir Dizi Kural Yayımladı

Nijerya Piyasa Düzenleyicisi Kriptolar için Bir Dizi Kural Yayimladi

Kripto para sektöründeki yaşanan kritik süreç devam ederken düzenleyiciler de çalışmalarını hızlandırıyor. Bu düzenleyicilerden birisi olan Nijerya‘nın piyasa düzenleyicisi, dijital varlıklar için 54 sayfalık düzenleme yayınladı. Bu hamle ülkenin kripto yasağından dönemesi konuduna önemli bir adım olarak karşılandı.

Nijerya Piyasa Düzenleyicisi Kriptolar için Bir Dizi Kural Yayımladı

Nijerya Piyasa Düzenleyicisi Kriptolar için Çalışmasını Yayımladı

Kripto para düzenlemeleri birçok ülkenin düzenleyicileri tarafından tüm hızıyla devam ederken Nijerya’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da web sitesinde bir belge olarak “İhraç, Teklif Platformları ve Dijital Varlıkların Muhafazasına İlişkin Yeni Kurallar” yayınladı. 54 sayfalık bu belge en dikkat çeken kısımlardan biri ise herhangi bir dijital varlık borsasının, diğer ücretlerin yanı sıra kayıt ücreti olarak 30 milyon naira (72.289 dolar) ödemesi gerekeceği oldu.

Öyle ki her ne kadar yasaklamaklar göreceli olarak esnetilse de borsalar için işler kolaylaşmış değil. Öyle ki ülke kendi CBDC çalışmalarına son gaz devam ederken kripto baskısını sürdürüyor.

Hatırlarsanız Nijerya, bankacılığa erişimi genişletme umuduyla dijital bir para birimi olan eNaira‘yı piyasaya sürmüştü. Resmi dijital para birimleri, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, merkez bankası tarafından desteklenip, kontrol ediliyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
554.139,34 TL 0,04%
ethereumETH/TRY
38.098,55 TL 0,67%
tetherUSDT/TRY
20,01 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
6.249,79 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
19,99 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
10,44 TL 7,84%
cardanoADA/TRY
7,55 TL 0,39%
staked-etherSTETH/TRY
38.068,96 TL 0,72%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 1,19%
solanaSOL/TRY
426,28 TL 3,95%
Bağlantıyı kopyala