Nijerya Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürüyor

nijerye cbdc

Nijerya Valisi Godwin Emefiele, bir konferansta, Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) dijital para birimi eNaira’yı birkaç gün içinde piyasaya süreceğini açıkladı.

Emefiele, bu kararın Nijerya’yı Afrika’daki ve aslında dünyanın ulusal para biriminin dijitalleştirilmesini benimseyen ilk ülkelerden biri yapacağını söyledi.

CBN, Nijerya’nın bankaların ve finans kurumlarının Şubat ayında kripto para birimleriyle işlem yapmasını veya işlemlerini kolaylaştırmasını yasakladıktan sonra bu yıl kendi dijital para birimini başlatma planlarını açıklamıştı.

Nigeria digital currency

Nijerya Kendi CBDC Programını Başlatıyor

Vali Emefiele, daha önce eNaira’nın müşterilerin banka hesaplarında mevcut fonları tutabilecekleri bir cüzdan olarak çalışacağını ve bunun finansal katılımı hızlandıracağını açıklamıştı. Ek olarak daha ucuz ve daha hızlı havale girişlerini de sağlayacağını söylemişti.

Kısa bir süre önce kripto paralar üzerine yasaklar getiren Nijerya’nın bu CBDC adımı birçok uzman tarafından bir örnek olarak gösterildi. Bu ve benzeri adımlar, ileriye dönük olarak kripto paralar üzerine engel ve yasak koyan ülkelerin kendi CBDC’lerini geliştirmeleri veya tam tersi olarak CBDC geliştiren ülkelerin kripto paraları yasaklamaları gibi olayları tetikleyebilir.

Ek olarak CBN, eNaira’yı geliştirmek için Barbados merkezli Bitt Inc ile çalıştığını belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 498.297,07 TL 2,22%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.652,71 TL 1,76%
cardano
Cardano (ADA) 20,54 TL 0,34%
tether
Tether (USDT) 9,02 TL 0,40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.933,76 TL 1,99%
xrp
XRP (XRP) 9,73 TL 0,27%
solana
Solana (SOL) 1.422,94 TL 0,64%
polkadot
Polkadot (DOT) 306,13 TL 4,66%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,93 TL 0,45%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,21 TL 0,17%
Copy link
Powered by Social Snap