bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,370.25 2.93%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,179.06 8.01%
bnb
BNB (BNB) $ 564.60 3.92%
solana
Solana (SOL) $ 170.80 3.01%
xrp
XRP (XRP) $ 0.609192 0.32%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.396664 4.76%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124588 6.21%

NFT’lere Olan İlgi Uçtu! Hangi Ülke, Ne Kadar İlgili?

nftlere olan ilgi uctu hangi ulke ne kadar ilgili

NFT pazarının popülaritesi her geçen gün artıyor. 2021 yılından önce yalnızca küçük bir yatırımcı grubunun ilgi alanı olan NFT’ler artık herkesin dilinde. Uçuşa geçen NFT pazarı, durdurulamıyor diyebiliriz.

Blockchain Center da Google Trends’teki verileri analiz etti ve NFT’lere olan küresel ilginin ne kadar arttığını açıkladı.

1 Ağustos 2021’de ‘NFT nasıl satın alınır’ kelime öbeğine olan ilgi 19 seviyesindeyken, 29 Ağustos 2021’de bu puan 100’e yükseldi. Buradaki puanlama, aramaya olan ilgiyi gösteriyor. Yani, 100 puan, seçilen zaman ve yer için maksimum arama ilgisi anlamına geliyor. Söz konusu sorgunun 100 puana ulaşması da 1 Ocak 2021’den itibaren günümüze en yüksek arama hacmi anlamına geliyor.

Verilerle konuşacak olursak, Ağustos 2021’de NFT‘lere olan küresel ilgi yüzde 426 oranında arttı.

nftlere olan ilgi uctu hangi ulke ne kadar ilgili 3

NFT Pazarı ile Yakından İlgilenen 10 Ülke

Ülkelere göre baktığımızda, bazı bölgelerin yeni teknolojileri diğerlerinden daha çabuk benimsediğini görüyoruz. Araştırma, Singapur’un Ağustos 2021’de, 100 puanla dijital varlıklarla en çok ilgilenen ülke olduğunu gösteriyor. Singapur’u, 86 puanla Avustralya ve 70 puanla Nijerya takip ediyor.

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin puanı ise sırasıyla 69 ve 57.

Listenin ilk 10’unda yer alan diğer ülkeler ve puanları ise şöyle:

Birleşik Arap Emirlikleri 53 puan,
Birleşik Krallık 45 puan,
Filipinler 43 puan,
Pakistan 34 puan ve Malezya 33 puan.

nftlere olan ilgi uctu hangi ulke ne kadar ilgili 2

Ünlü isimler ve markalar da NFT için kolları sıvamış durumda. 30 Temmuz 2021’de Coca-Cola, Uluslararası Dostluk Günü’nü anmak için bir bağış kampanyası olarak, ilk NFT koleksiyonunu açık artırmaya çıkardı. Jay-Z ve Katy Perry gibi dünya çapında en tanınmış isimlerden bazılarının da pazara girdiğini unutmamak gerekiyor.

Bu tür olaylar, NFT‘leri ana akım haline getiriyor.

Bazı uzmanlar, NFT’lerin gelecekte en karlı koleksiyonlardan biri olacağına inanıyor. NFT’lerde yeni olanlar için, bunlar genellikle dijital sanat eserleriyle ilişkilendirilen dijital varlıklar olduğunu söyleyelim.

Bir NFT satın aldığınızda, orijinal dijital parçanın sahibi olursunuz. Sanat eseri, geleneksel sanatta olduğu gibi yeniden üretilebilse de, değerin çoğu orijinal eserde kalır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala