NFT’ler Hızlı Moda Bağımlılığımızla Mücadeleye Yardımcı Olabilir Mi?

PL2c7MeoeyQdMm3EInx4QtGosfB3 lw93rgx

Tüketim bağımlılığımız iklim krizini mi yönlendiriyor? Doğal kaynaklarımızdan yapılan ürünlerle dolu bir dünyada, markalar ve tüketiciler, modayı hızlı tüketmenin etrafımızdaki çevre üzerindeki etkisini daha fazla dikkate almaya başlıyor.

Bireyler olarak tüketici davranışlarımızı değiştirmek bizim için son derece zordur. Aktivistler, tüketicilerin tercihlerini değiştirmelerini ve sürdürülebilir yaklaşımları, yani enerji tüketimini azaltmayı, çevre dostu ulaşım seçeneklerini seçmeyi ve alışveriş alışkanlıkları oluşturmayı tercih etmelerini önerse de, zorlamadan veya ödül vermeden bunları değiştirmek kolay değil.

İsveç’teki nüfusun bir kısmı üzerinde yapılan bir araştırma, insanların çevre dostu alışkanlıkları, bunu yapmak faydalı olduğunda sürdürme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bunu akılda tutarak, NFT teknolojisi yeni alışkanlıklar edinmemize nasıl yardımcı olabilir? Basitçe söylemek gerekirse, moda endüstrisi ile mevcut ilişkimize bir müdahale görevi görebilirler.

Kötü alışkanlıkları engelleyen müdahaleler, yeni davranışları teşvik edebilir. Bu müdahaleler genellikle kötü davranışlar için cezaları içerir, ancak aynı zamanda iyi davranışlar için teşvikleri de kapsayabilir. Dijital varlıkların gelecek için sürdürülebilir alışveriş alışkanlıklarını teşvik etmede çok önemli bir rol oynayabileceği yer burasıdır.

Moda endüstrisi, aşırı üretimin sonuçlarını fark etmeye başladı mı?

fast fashion

Çalışmalar, moda endüstrisinin mevcut durumu hakkında farkındalığı artırmanın, çevre üzerindeki etkisini ele almanın anahtarı olduğunu gösteriyor. Her yıl yarım milyon ton mikrofiber plastik okyanusa atılıyor, bu da 50 milyar plastik şişeye eşdeğer bir miktar. Ayrıca, 2030 yılına kadar küresel hazır giyim tüketiminin %63 artarak 102 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Moda endüstrisi, 300 milyondan fazla çalışanıyla oldukça güçlüdür. Bununla birlikte, giysilerin büyük çoğunluğunu üretmek için kullanılan tekstiller, bitki ve hayvan kaynaklarından alınmaktadır. Giyim üretiminde en çok kullanılan kumaşlardan biri olan Polyester, fosil yakıtlardan yapılır ve biyolojik olarak parçalanmaz. Bu da onu gezegen için en zararlı kumaşlardan biri yapar. Yine de, Polyester’in satın alınabilirliği ve üretilebilme kolaylığı, malzemenin değerini hızla artırdı ve ilk keşfedildiği 1940’lardan bu yana hızlı moda endüstrisinin gelişmesine yardımcı oldu.

İklim hedeflerine ulaşmak için tüketim hacmi hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Hem markalar hem de tüketiciler, üretilen atık miktarını ve yeni tüketim biçimlerini düşünmeye başlıyor. Hızlı moda, sürdürülebilir üretim ve malzemeleri hiçe saydığı için manşetlere çıkıyor ancak bu davranış hala kabul görüyor. Ayrıca henüz kıyafet satın alma alışkanlıklarımızı da yeniden şekillendirmeye yol açmış değil.

Dünya aşırı üretimin sonuçlarını düşünmek için uyanırken, moda markaları yeni davranış oluşumlarını teşvik etmek ve fiziksel ürünlerden sanal dünyalara geçişe yardımcı olmak için NFT’leri kullanabilir.

Kapitalizm, ortalama tüketiciyi nasıl kazandı?

Tüketim, günlük yaşamın doğal ve gerekli bir bileşenidir. Bununla birlikte, finansal refaha olan bağlılık ve tüketilebilecek ürünlerin çoğalması, tüketimi şimdiye kadar hayal bile edilemeyen bir hızla artırdı. Geçmişte insanlar bazı ürünlerden mahrum kalmış olabilirler, ancak bugün düşük maliyetli ürünler ve gözümüze çarpan sonsuz sayıda renkli aletler bulunuyor.

Ayrıca, davranış araştırması ve tüketici eğilimlerinin daha iyi anlaşılması, gücü sağlayıcının ellerine bıraktı. Evet, bize ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz şeyi veriyorlar ama gerçekten ihtiyacımız olan şey bu mu? Zevklerimiz biriktikçe ve alışveriş yapanlar rafları dolduran yeni ürünlere alıştıkça, aşerme süreci başlıyor ve daha fazlasını istemek neredeyse otomatik hale geliyor.

Web3 teknolojisi, hızlı modanın olumsuz çevresel etkisini nasıl azaltabilir?

2265h921 11 1

Bir endüstri olarak Blockchain, moda markalarının moda tüketimine yönelik sürdürülebilir yaklaşımları benimsemelerine yardımcı olmak için güçlü bir adaydır.

Müşteriler, kısa sürede atılan ve değiştirilen ürünleri satın almak yerine, belirli bir ürünü yenileme ihtiyacı olana kadar veya daha da iyisi, moda markalarıyla yalnızca üretimi içermeyen yeni ilişkiler kurana kadar dijital bir ürün satın alma seçeneğine sahip olabilir. Etkinlikler, sadakat programları, eğitim ve tasarım, şu anda Metaverse’deki en büyük moda markalarından bazıları tarafından keşfedilen bazı sektörlerdir.

Blockchain teknolojisi, moda markalarının hızlı modadan uzaklaşmasına yardımcı olabilir. İlk olarak, şirketler Blockchain’de depolanan verileri kullanarak, hızlı modanın çevre üzerindeki doğal kumaşlar, su kullanımı ve genel etkisi hakkında daha doğru bir resim elde edebilirler. İkincisi, NFT’ler yeni davranış biçimlerini ve tüketimle farklı ilişkileri teşvik etmek için kullanılabilir.

Eko-aktivistler ve hızlı modaya karşı olanlar için asıl zor kısım, tüketicilerin davranışlarını değiştirmelerini sağlamak için verilen mücadeledir. NFT’lerin kullanıma girmesiyle bu mücadele daha az sancılı bir hale geldi.

Doğal kaynaklar endişe verici bir hızla tükenmeye devam ederken, toplumdaki tüketiciler olarak rolümüzü değerlendirmek, günlük düşüncelerimizin bir parçası haline gelecektir. Sürdürülebilir alışveriş seçenekleri sunma söz konusu olduğunda doğayı önemseyen ve liderlik gösteren moda markaları, uzun vadede halkın saygısını kazanacaktır.

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk, 19 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünde her kitabı ayrı bir evren olarak gören Sinancan, bir gün kendi evrenlerini yaratmaya karar verdi ve zihninde dolup taşan karakterleri sayfalara dökmeye başladı. Çizgi romanlara fazlasıyla sevgi gösterdi ve geceleri kozmoloji belgeselleri izlemekten büyük keyif duydu. Dijital medyayı da yakından takip ediyordu ve hobi olarak, ileride büyük bir tecrübeye dönüşeceğini bilmeden, YouTube kanallarını bilgi içerikli videolar yükleyerek büyütüp, satıyordu. “Satmak” demişken… Kahramanımız aynı zamanda, ailesinden alıp alıp biriktirdiği harçlıklar ile, oynadığı basketbol kulübündeki takım arkadaşları için yurtdışından ürün getirtip gelir elde edecek kadar paradan para kazanmaya takıntılıydı. Bu da onu elbet önce kripto paralarla, sonra da Blockchain teknolojisi ile tanıştırdı. 2018’de bu dünyaya adım attığında, hayatının geri kalanının önceden planladığı gibi gerçekleşmeyeceğinin bilincinde değildi. Zaman içerisinde bir tutku daha edinmişti. Yine küçüklüğündeki gibi bir karar aldı ve iki hobisini birleştirmeye karar verdi, “Ben Blockchain’e odaklanan bir medya şirketi kuracağım!” dedi. Ancak bu planı bir süre gerçekleşmeyecekti… 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandı. Bilerek bir yıl hazırlığa kalıp, vaktini kendisini bu alanda eğitmek için harcayan Sinancan; kendini fakültedeki ilk yılı bitmeden üniversitesinin Blockchain kulübünün başkanı olması için teklif alacak seviyeye getirmişti. Düşündü, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi medya odaklı bir üniversitede, hayalini kurduğu Blockchain girişimini gerçekleştirmeye yaklaşabilir miydi? Denemeye değerdi. “Bir nevi demo olur,” dedi ve işe ilk olarak, birinci sınıfın sonunda temel bilgilerini edindiği Ekonomi bölümünü bırakıp, yöneticilik ve planlama becerilerini geliştirmek için İşletme bölümüne geçmekle başladı. Her zaman hayal ettiği üzere, çokça dile getirdiği “Bir kulüpten daha fazlası” mottosunu hiç bozmadı. Kendisiyle birlikte kulübünü de geliştirdi. 2022 yılının Ekim ayında ise, edindiği bilgi ve tecrübelerini resmiyette de pratiğe dökmek istediğinden dolayı iş hayatına atıldı ve Kriptomeda bünyesinde görev almaya başladı. O günden beri Sinancan, günlük kahve tüketimini %80 oranında artırdı.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.962,32 TL 2,27%
ethereumETH/TRY
30.366,28 TL 2,19%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.002,60 TL 4,08%
xrpXRP/TRY
7,79 TL 0,61%
binance-usdBUSD/TRY
18,83 TL 0,10%
cardanoADA/TRY
7,34 TL 1,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 1,22%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 2,44%
Bağlantıyı kopyala