Neon Labs, Solana’da EVM Desteği Getirmeyi Planlıyor

Neon Labs Solanada EVM Destegi Getirmeyi Planliyor

Blockchain sektörü tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor. Bir tarafta şirketlere yapılan yatırımların sayısı artarken diğer taraftan yeni teknolojiler piyasaya sürülmeye devam ediyor. Son olarak da Neon Labs, 12 Aralık’ta Solana Blockchain ağında Ethereum tabanlı bir akıllı sözleşme katmanı yerleştirmeyi planladığını açıkladı.

Neon Labs Solanada EVM Destegi Getirmeyi Planliyor

Neon Labs, Solana’da EVM Desteği Getiriyor

Ethereum Virtual Machine odaklı bir Solana ölçeklendirme çözümü olan Neon, son dönemde çalışmalarını oldukça hızlandırmış durumda. Neon EVM, kendisini Solana üzerinde akıllı bir sözleşme olarak çalışan bir Ethereum Sanal Makinesi olarak tanımlıyor. Geliştiricilere, Solana’nın teknik avantajlarından yararlanırken, kod değişikliği olmadan doğrudan Ethereum dApp’leri dağıtma şansı veren proje, bu son adımla birlikte Solana üzerinde EVM‘leri destekleyebilecek.

Solana’nın mevcut akıllı sözleşme çerçevesi EVM uyumlu değildir. Bu nedenle Solana’da Ethereum uygulamaları geliştirmek mümkün değildir. Neon, Ethereum’da bulunan geliştirici araçlarını ve hesaplama katmanını benimseyerek bunu değiştirmek ve böylece Solana’ya genişlemek isteyen Ethereum geliştiricileri için sürtünmeyi azaltmayı planlıyor.

Konu hakkında konuşan Neon Labs CEO’su ve Kurucusu Marina Guryeva şu ifadelere yer verdi:

“Ethereum tabanlı projeler, ilk kez, kodlarını Rust’ta yeniden yazmaya gerek kalmadan Solana’nın daha önce erişilemeyen kitlesine ve likiditesine erişebilir. Sonuç olarak, kullanıcılar artık Ethereum’un EVM’de test edilmiş dApp’lerini kaybetmeden Solana’da gelişmiş kullanıcı deneyimlerinin keyfini çıkaracaklar”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
318.462,28 TL 0,32%
ethereumETH/TRY
23.561,28 TL 0,22%
tetherUSDT/TRY
18,66 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.401,58 TL 0,02%
usd-coinUSDC/TRY
18,64 TL 0,00%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
7,32 TL 0,19%
dogecoinDOGE/TRY
1,93 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
6,00 TL 0,43%
matic-networkMATIC/TRY
17,10 TL 0,15%
Bağlantıyı kopyala