Michael Saylor Kimdir ve Kişisel Serveti Ne Kadar?

michael saylor microstrategynin bitcoin sattigini yalanladi 2

Bu yazımızda MicroStrategy kurucusu Michael Saylor’ın geçmişi, kariyeri, kişisel serveti hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Michael Saylor, 4 Şubat 1965’te Lincoln, Nebraska’da hayata gözlerini açtı. Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) havacılık ve aeronatik alanlarında eğitim alan Michael Saylor, The Federal Group’ta çalışmaya başladı ve bu şirkette yazılım geliştirme ve iş stratejisi konularında deneyim kazandı.

Saylor, 1989 yılında MicroStrategy’yi kurdu. Saylor’ın kurucusu olduğu MicroStrategy, ABD merkezli iş zekası, mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler sağlayan bir finans ve teknoloji şirketidir.

MicroStrategy yıllar içerisinde büyüdü ve dünyanın en başarılı iş zekası ve yazılım şirketlerinden biri haline geldi. MicroStrategy dışında aktif olarak yatırımlar yapan Michael Saylor’ın Bitcoin başta olmak üzere birçok farklı yatırımı bulunuyor. Micheal Saylor’ın kripto para dünyasında bir figür haline gelmesi, 2020 yılında şirketi MicroStrategy’nin Bitcoin’i rezerv para birimi olarak kabul etmesi ve milyarlarca dolarlık Bitcoin satın alması sonrasında gerçekleşti.

Aynı zamanda üretken bir yazar olan Saylor, The Mobile Wave: How Mobile Intelligence Will Change Everything” ve “The Hyperconnected Enterprise: The Future of Business” gibi kitapların yazarıdır. Michael Saylor, başlangıçta Bitcoin eleştirmenleri arasında yer alsa da zaman içerisinde bu konudaki fikirlerinin değişmesiyle zaman içersinde bir Bitcoin savunucusuna dönüştü.

Michael Saylor’ın Serveti Ne Kadar?

Michael Saylor, MicroStrategy’nin çoğunluk hisselerinin sahibi konumunda. Toplam oy gücünün %67,8’inin kontrolüne sahip olan Saylor, 2020 yılında yaptığı açıklamada MicroStrategy’nin 17.732 BTC’ye satın aldığını açıkladı. Zaman içerisinde binlerce Bitcoin daha satın alan MicroStrategy’nin rezervlerinde 2023 yılı Nisan ayı verilerine göre 140.000 BTC yer alıyor. Bu Bitcoin’lerin toplam değeri 3,75 milyar dolar seviyesinde.

Michael Saylor Servetini Nasıl Kazandı?

Micheal Saylor’ın milyarlarca dolarlık bir servete ulaşmasında şüphesiz kurucusu olduğu MicroStrategy şirketi büyük rol oynadı. MicroStrategy 1998 yılında IPO düzenleyerek halka arz oldu. Sonrasında büyük bir popülariteye ulaşan MicroStrategy’nin ürünleri dünyanın önde gelen şirketleri tarafından kullanılmaya başlandı.

MicroStrategy ile büyük bir başarıya ulaşan Saylor, teknoloji dünyasında tanınan bir isim haline geldi. Saylor’ın Bitcoin’e yatırım yapması da popülaritesindeki artışta etkili oldu. 2020 yılında MicroStrategy’nin nakit rezervlerinin büyük bir kısmını Bitcoin’e yatırma kararı tüm dünyada şok etkisi yarattı. O günden bu güne MicroStrategy rezervlerindeki 140 bin BTC ile en büyük kurumsal Bitcoin yatırımcısı oldu.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
580.779,80 TL 0,01%
ethereumETH/TRY
40.459,33 TL 0,10%
tetherUSDT/TRY
21,94 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.766,11 TL 0,65%
usd-coinUSDC/TRY
21,94 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
11,42 TL 1,29%
staked-etherSTETH/TRY
40.437,61 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
7,06 TL 0,06%
dogecoinDOGE/TRY
1,49 TL 0,02%
solanaSOL/TRY
408,29 TL 2,02%
Bağlantıyı kopyala