Metaverse ve Blockchain Arasında Nasıl Bir İlişkisi Var?

metaverse ve blockchain arasinda nasil bir iliskisi var

Blockchain teknolojisinin gelişmesiyle daha fazla alan etkilenmeye başladı. Özellikle Blockchain teknolojisinden etkilenen alanlardan biri metaverse. Biz de bu hafta sizler için metaverse ve Blockchain teknolojisi arasındaki ilişkiyi inceledik.

Metaverse ve Blockchain İlişkisi

Kripto para birimleri ve NFT’ler, sanal dünyada herhangi bir sanal varlığı alıp satabileceğiniz tam olarak işleyen bir ekonomi oluşturmayı mümkün kıldı. Şanslı birkaç kişi, sanal gayrimenkul, dijital sanat objeleri vb. satmak için anlaşmalar yaparak şimdiden çok para kazanmayı başardı. 

metaverse ve blockchain arasinda nasil bir iliskisi vardsd

Metaverse kavramı, yeni İnternet içinde 3D teknolojileri kullanılarak oluşturulan sanal bir alanı olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu bu kavram, Blockchain, artırılmış ve karma gerçeklik, NFT ve son yıllardaki diğer birçok gelişme gibi teknolojilerle doğrudan ilişkilidir. 

Metaverse’de kullanıcı, heyecan verici yerleri ziyaret etmek, insanlarla tanışmak, sanat eserleri satın almak veya gayrimenkul satmak gibi gerçek hayatta yaptıkları her şeyi yapabilecekleri sanal bir alana daldırılır. Uzmanlar, Blockchain tabanlı bir metaverse oluşturmanın, dahil olan herkesin etkileşim şeklini değiştirecek muhteşem bir sanal dünya açabileceği konusunda hemfikir.

metaverse ve blockchain arasinda nasil bir iliskisi vardf

Peki Blockchain‘in metaverse kavramıyla ne ilgisi var? Bugün, birçok Blockchain tabanlı platform , merkezi olmayan dijital varlıkların yaratılması, sahip olunması ve bunlardan para kazanılması için bir ekosistem sağlayan, Blockchain olmadan, merkezi veri depolamanın çeşitli eksiklikleri nedeniyle metaverse kavramı eksiktir. Ayrıca Blockchain tabanlı meta veri deposu, merkezi bir kurumun müdahalesi olmadan herhangi bir dijital alana erişim sağlıyor.

Ek olarak birçok Blockchain uzmanı, oyunların yakında metaverse kavramının gerçekten hareket ettiği alan haline geleceğini söylüyor. Oyuncular tarafından kullanılan sanal varlıkların, metaverse tokenları şeklinde sunulacağını ve zamanla oyunun, oyuncuların belirli bir ekosistem içinde ödeme aracı olarak kullanılabilecek gerçek para kazanmalarını sağlayacağını tahmin ediyorlar.

metaverse ve blockchain arasinda nasil bir iliskisi vard

Son olarak metaverse kavramı için birçok farklı görüş var, ancak hemen hemen tüm uzmanlar bunun çok fazla vaat içeren bir niş olduğu konusunda hemfikir. Yatırımcılar potansiyel olarak çok iyi para kazanabilirler. Blockchain, dijital mülkiyet kanıtı, para transferi, yönetişim, erişilebilirlik ve birlikte çalışabilirliği içeren meta veri deposunun ana unsurları için açıkça gerekli bir teknolojidir. Asıl zorluk, kullanıcıların beğeneceği ve yeni katılımcıları cezbedecek bir proje seçmek, böylece büyük harf kullanımını ve belirli bir meta veriye bağlı dijital varlıkların değerini artırmaktır.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
384.270,27 TL 8,97%
ethereumETH/TRY
30.634,82 TL 8,15%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
17,92 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
5.047,80 TL 8,91%
binance-usdBUSD/TRY
17,94 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
6,08 TL 10,61%
cardanoADA/TRY
8,32 TL 14,43%
solanaSOL/TRY
650,65 TL 12,02%
dogecoinDOGE/TRY
1,24 TL 14,64%
Bağlantıyı kopyala