Metaverse Regülasyonları Nasıl Olacak?

Kapital’in yeni bölümü yayınlandı. Kıvılcım Harika Ertunç’un Kapital’de bu haftaki konuğu New York ve İstanbul Baroları Avukatı Burçak Ünsal oldu. Avukat Burçak Ünsal ile Türkiye’de kripto paralar nasıl vergilendirilmeli, kripto para düzenlemeleri nasıl olacak. Metaverse evreninin, kripto paraların, kripto para borsalarının hukuksal boyutları ve daha fazlasını konuşuldu.

Nelerden Bahsedildi?

Kıvılcım Harika Ertunç ilk olarak metaverse ile ilgili başladı. Kıvılcım Harika Ertunç metaverse ile ilgili olarak Avukat Burçak Ünsal’a “metaverse’ü nereye konumlandırırsınız, nasıl tanımlarsınız?” şeklinde bir soru yöneltti.

Avukat Burçak Ünsal şu şekilde yanıt verdi:

Metaverse, kime sorsanız farklı bir cevap alacağınız. Kimisinin cihazlara, kimisinin artırılmış gerçekliğe, kimisinin de internetin bir sonraki aşaması olduğu gerçeğin vurgu yaptığı bir alan. Fakat benim algıma göre bunu bir web3 devrimi gibi almak daha doğru olur. Metaverse’te sadece internetin değil interaksiyonun ve bu interaksiyon esnasında edinilen tecrübelerin bir devrimi olarak algılayabileceğimiz bir alan.

Kıvılcım Harika Ertunç, Avukat Burçak Ünsal’a “gelecekte metaverse’te neyi hayal etmeliyiz?” şeklinde bir soru sordu. Ünsal ise şöyle yanıtladı:

Metaverse’te de internetin bize sağladığı faydaların tamamını artık fiziksel ihtiyaçtan uzak bir şekilde ama fiziksel olarak tecrübe ediyormuş gibi tecrübe edeceğiz. Yakın gelecekte böyle bir şey söz konusu olacak.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
558.249,29 TL 0,14%
ethereumETH/TRY
38.313,25 TL 0,44%
tetherUSDT/TRY
20,17 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.280,81 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,50 TL 4,93%
cardanoADA/TRY
7,63 TL 0,26%
staked-etherSTETH/TRY
38.283,84 TL 0,42%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,25%
solanaSOL/TRY
428,74 TL 3,39%
Bağlantıyı kopyala