Metaverse Nedir? Sanal Gerçeklik ile Geleceği Şekillendiren Projeler?

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla Kripto Bülten’de son haftaların popüler konusu Metaverse‘ün detaylarına değinildi. Facebook, Microsoft ve Nike gibi global şirketlerin Metaverse hamleleri, öne çıkan Metaverse projelerinden bahsedildi.

Konu Başlıkları:

  • Facebook, Microsoft ve Nike gibi global şirketlerin Metaverse hamleleri
  • Öne çıkan Metaverse projeleri

Nelerden Bahsedildi?

Metaverse ile ilgili gelişmeler her gün karşımıza çıkmaya devam ediyor. Özellikle Facebook’un adını Meta olarak güncellemesinin ardından var olan ilgi iyice artmış durumda ancak Facebook’un Metaverse ile ilgili çalışmalar yaptığı zaten uzun süredir biliniyordu. 

Facebook‘un ismini Meta olarak değiştirmesinin sebebi ise teknoloji devinin Metaverse’e odaklanmak adına markalaşmak isteği olarak gösterilmişti. Düzenledikleri etkinlikte Metaverse vizyonuyla ilgili detaylar da paylaşıldı. 

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin daha genç kullanıcıları kendine çekmesinin anahtarı olarak Metaverse’ü görüyor, ve şu ana kadar kat edilen bu yolun bir son olmadığını, Mateverse deneyimi sayesinde platformların ve sanal ortamların bizzat içinde olunan sürükleyici,, somutlaştırılmış bir internet dünyasının insanları beklediğini söylüyor ve ekliyor “işte biz buna metaverse diyoruz.”

Metaverse Yalnızca AR ve VR ile İlgili Olmayacak

Facebook’un açıklamasına göre metaverse, yalnızca AR ve VR ile ilgili de olmayacak. İnsanların sanal dünyaya, mevcut bilgisayarlar ve akıllı telefonların yanı sıra kulaklıklar ve gözlükler de dahil olmak üzere bir dizi yeni cihaz kullanarak erişebileceği bir platform olacak.

Diğer bir önemli nokta ise şirketin Metaverse platformunda NFT’leri desteklemesi oldu. Facebook Metaverse Ürün Başkanı Vishal Shah, “Metaverse, insanların NFT’ler gibi Sınırlı Sayıda dijital nesneleri satmalarını, dijital alanlarında sergilemelerini ve güvenli bir şekilde satmalarını kolaylaştıracak.“ açıklamasını yaptı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 719.179,44 TL 0,01%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.930,50 TL 5,46%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.865,75 TL 0,27%
tether
Tether (USDT) 12,54 TL 0,02%
solana
Solana (SOL) 2.642,97 TL 3,03%
cardano
Cardano (ADA) 19,59 TL 2,64%
xrp
XRP (XRP) 12,56 TL 0,26%
polkadot
Polkadot (DOT) 479,82 TL 3,55%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,52 TL 0,01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,71 TL 0,61%
Bağlantıyı kopyala