Metaverse’te Arsa Nasıl Alınır: Arsa Fiyatları 2023

metaverse arsa fiyatlari

Bu yazımızda Metaverse’teki arsa fiyatlarına yakından bakacağız ve “Biz topraktan girdik” deyimini yerine getirmek için Metaverse’te nasıl arsa alınır?” sorusunu yanıtlayacağız.

Metaverse Nedir?

Metaverse, internetin geleceği olarak tanımlanıyor. Küresel çapta kabul edilen bir tanımı olmadığı için metaverse’ü doğru bir şekilde tanımlamak mümkün değil. Metaverse kavramı Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilebilir.

Metaverse kavramı ilk olarak 1992 yılında Neal Stephenson tarafından kaleme alınan Snow Crash adlı romanda kullanılmıştır.

Bu kavram, gişe rekorları kıran bir filme dönüştürülen fantastik bir roman olan Ready Player One’da daha da detaylandırıldı.

Basitçe tanımlamak gerekirse metaverse, sanal gerçeklik teknolojileriyle güçlendirilen 3 boyutlu bir simülasyon evreni.

Sanal Arsa Nedir?

Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi herhangi bir metaverse dünyasında da kendi arsanızı alabilir, arsanızın üzerinde bir şeyler inşa edebilirsiniz. Metaverse evreninde arsalar parsellere ayrılmıştır.

Bazı parsellerin değeri çeşitli kriterlere bağlı olarak diğerlerinden daha yüksektir.

Her bir arsanın kaydı akıllı sözleşme destekli blockchain ağlarında tutulur. Kullanıcıların üçüncü tarafların müdahalesi olmadan arsalarında istedikleri şeyi inşa edebilirler.

Metaverse’de Sanal Arazi Nasıl Satın Alınır

Şimdi, metaverse’de sanal arazi satın almakla ilgileniyorsanız, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1- Bir Web3 cüzdanı oluşturun.

Metaverse arsası satın almak için ilk olarak bir Web3 cüzdanına ihtiyacınız var. MetaMask, Trust Wallet gibi web3 cüzdanlarını kullanarak metaverse’te arsa satın almaya ilk adımı atabilirsiniz.

Biz bu yazımızda MetaMask cüzdanınızı kullanarak işlemlerimize devam edeceğiz. MetaMask cüzdanının nasıl oluşturulacağı konusunda kafanızda soru işaretleri varsa “MetaMask Nedir?” başlıklı yazımıza göz atarak adım adım MetaMask cüzdanınızı oluşturabilirsiniz.

2- Hangi Metaverse evreninden arsa almak istediğinizi belirleyin

2023 yılında en popüler Metaverse evrenleri arasında Decentraland, Sandbox ve Axie Infinity yer alıyor.

3- Almak istediğiniz arsa parsel veya parsellerini seçin

Şimdi farklı metaverse projelerine göz atarak satın almak istediğiniz araziyi seçebilirsiniz. Satın almak istediğiniz metaverse evreninin popüler lokasyonlara yakınlığına ve uzaklığına bağlı olarak değeri artıp azalacaktır.

4- Cüzdanınızı bağlayın

Decentraland, Sandbox gibi popüler metaverse evrenlerine bağlanarak doğrudan arsa satın alabilirsiniz. Bununla birlikte popüler NFT pazaryerlerinden de metaverse arsası almak mümkün. Biz bu yazımızda OpenSea üzerinden nasıl NFT arsası satın alınacağını göstereceğiz.

OpenSea’ye gidin ve “My Wallet” butonuna tıklayarak cüzdanınızı bağlayın.

5- İşlemi onaylayın

Satın almak istediğimiz metaverse arsasını seçmiş ve cüzdanımızı platforma bağlamıştık. Şimdi “Add to cart” butonuna tıklayarak satın alma işlemini gerçekleştirin. Unutmayın, metaverse arsasını satın almak için cüzdanınızda hem arsa fiyatını hem de gas ücretini ödemeye yetecek kadar varlık bulunması gerekiyor.

2023 Yılında Metaverste Arsa Fiyatları

Yazımızın bu bölümünde en popüler Metaverse evrenlerindeki arsa fiyatlarına yer vereceğiz. 2023 yılının Mart ayı itibariyle metaverse arsa fiyatları şu şekilde:

decentraland arsa fiyatlari

Bu yazının hazırlandığı 2023 yılının Mart ayı itibariyle Decentraland metaverse evreninde arsa fiyatı 0,815 ETH (1.447 Dolar) seviyesindeydi.

sandbox arsa fiyatlari

Öte yandan en popüler metaverse evrenlerinden Sandbox’ta ise arsa fiyatları 0,68 ETH’den (1.205 dolar) başlıyor.

Metaverse alanında faaliyet gösteren diğer kripto para birimlerine CoinGecko’nun metaverse sayfası üzerinden göz atabilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
546.261,47 TL 2,71%
ethereumETH/TRY
37.651,61 TL 2,03%
tetherUSDT/TRY
20,13 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
6.188,73 TL 1,93%
usd-coinUSDC/TRY
20,13 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
10,21 TL 1,19%
cardanoADA/TRY
7,55 TL 1,76%
staked-etherSTETH/TRY
37.641,13 TL 1,98%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 1,81%
matic-networkMATIC/TRY
17,93 TL 2,32%
Bağlantıyı kopyala