MetaMask’e Rinkeby Nasıl Eklenir?

metamask uzerinde kritik bir guvenlik acigi kesfedildi

Bu rehber içeriğimizde MetaMask’e Rinkeby ağını eklemenin en kolay ve en güvenli yolunu görsellerle adım adım anlatacağız. Ayrıca Rinkeby ağının doğrulanmış RPC bilgilerini de aşağıda bulabilirsiniz.

Ethereum Rinkeby, geliştiricilerin gerçek fonlarını riske atmadan Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz uygulamaları test etmelerine olanak sağlayan bir test ağıdır (testnet).

MetaMask’e Rinkeby Nasıl Eklenir?

Rinkeby testnet’ini MetaMask’e veya alternatif Web3 cüzdanına eklemenin en kolay yolu ChainList’tir. Sadece birkaç tıklamayla Rinkeby testnet’ini MetaMask’inize ekleyebilirsiniz.

MetaMask’inize Rinkeby ağını eklemek için şu adımları takip edin:

1- ChainList resmi web sitesine gidin.

2- MetaMask veya alternatif Web3 cüzdanınızla MetaMask’e bağlanın.

3- “Search Networks” yazan kısma “Rinkeby” yazarak aratın.

4. Sayfada beliren Connect Wallet’a tıkladığınızda Rinkeby ağı otomatik olarak MetaMask’inize eklenecektir.

İşte hepsi bu kadar!

metamask rinkeby nasil eklenir

Rinkeby RPC Bilgileri

Rinkeby testnet’ini MetaMask’inize manuel olarak eklemek istiyorsanız aşağıdaki doğrulanmış RPC bilgilerini kullanabilirsiniz:

  • Network name: Rinkeby
  • Network URL: https://rpc.ankr.com/eth_rinkeby
  • Chain ID: 4
  • Currency symbol: ETH
  • Block explorer URL: https://rinkeby.etherscan.io

Ethereum Rinkeby Nedir?

Ethereum Rinkeby aslında bir test ağıdır. Yani bu ağda yapılan işlemlerin hiçbir maddi değeri yoktur. Rinkeby ağı, Ethereum ağının test edilmesi için geliştirilmiş bir test ağıdır. Rinkeby testnet’i, Ethereum blockchain’i ile aynı Ethereum protokolü tarafından destekleniyor. Rinkeby ağında gerçek ETH kullanılmadığından temsili olarak ödenen işlem ücretleri de çok daha düşüktür.

Ethereum Rinkeby ağı sayesinde geliştiriler ve kullanıcılar, henüz piyasaya sürülmeyen uygulamaları, akıllı sözleşmeleri ve yeni güncellemeleri Ethereum ağında test edebiliyor.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
554.669,01 TL 0,74%
ethereumETH/TRY
38.399,65 TL 0,30%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.281,88 TL 0,66%
usd-coinUSDC/TRY
20,62 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,45 TL 0,59%
staked-etherSTETH/TRY
38.358,22 TL 0,33%
cardanoADA/TRY
7,51 TL 2,74%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,64%
matic-networkMATIC/TRY
18,48 TL 1,08%
Bağlantıyı kopyala