bitcoinBTC/TRY
1.589.410,21 TL 1,24%
ethereumETH/TRY
90.494,86 TL 2,11%
tetherUSDT/TRY
30,92 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
11.558,87 TL 5,66%
solanaSOL/TRY
3.233,73 TL 2,82%
xrpXRP/TRY
16,89 TL 3,05%
staked-etherSTETH/TRY
90.446,32 TL 2,07%
usd-coinUSDC/TRY
30,95 TL 0,10%
cardanoADA/TRY
18,30 TL 5,60%
avalanche-2AVAX/TRY
1.151,28 TL 2,66%

Paylaş

MetaMask’e Dogechain Nasıl Eklenir?

metamask shibachain

DogeChain, DOGE topluluğu tarafından geliştirilen Ethereum Sanal Makinesi (EVM) destekli bir ağdır ve topluluğun DOGE’u kullanarak NFT, GameFi ve DeFi alanlarıyla etkileşime girmesine olanak sağlar.

Bu yazımızda MetaMask’e Dogecoin’i nasıl ekleyebileceğinizi görsellerle anlatacağız. MetaMask’inize DogeChain’i ekledikten sonra Fruits of Ryoshi, DogeShiba ve Satsuma gibi popüler merkezsiz uygulamaların (dApps) tadını çıkarabilirsiniz.

MetaMask’e DogeChain Nasıl Eklenir?

Halihazırda bir MetaMask cüzdanınız varsa işlemlere direkt olarak başlayabilirsiniz.

MetaMask uygulamasının cihazınızda kurulu olduğunu varsayalım. Eğer kurulu değilse buradaki bağlantıya tıklayarak MetaMask cüzdanınızı nasıl oluşturacağınızı dair hazırladığımız kapsamlı rehbere göz atabilirsiniz.

MetaMask’inize DogeChain’i iki farklı yöntemle ekleyebilirsiniz. RPC verileriyle uğraşmak istemiyorsanız DogeChain resmi web sitesi üzerinden DogeChain ağını MetaMask cüzdanınıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak ise DogeChain RPC verilerini MetaMask cüzdanınıza manuel olarak ekleyebilirsiniz.

MetaMask’e DogeChain’i Otomatik Olarak Ekleme

DogeChain ağı Ethereum Sanal Makinesi (EVM) destekli bir ağ olduğu için MetaMask cüzdanınıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz. DogeChain’i MetaMask cüzdanınıza 3 adımda kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

 1. DogeChain resmi web sitesini ziyaret edin
 2. Sayfanın en üst kısmında bulunan “Bridge” seçeneğine tıklayın.
 3. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘Connect Wallet’ butonuna tıklayarak DogeChain’i MetaMask cüzdanınıza otomatik olarak ekleyin.

İşte hepsi bu kadar!

metamask e dogechain ekleme

MetaMask’e Dogechain’i Manuel Olarak Ekleme

DogeChain ağını MetaMask’e sadece birkaç adımda kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, DogeChain blockchain ağ ayrıntılarını MetaMask’e girmek.

Gelin birlikte yapalım:

Adım 1: “Networks” Menüsünü Açın

MetaMask hesabınıza giriş yapın ve cüzdan arayüzünüzün sağ üst köşesinde yer alan Networks butonuna tıklayın. Ağınızı daha önce değiştirmediyseniz, varsayılan ağ olarak bu kısımda ‘Ethereum Mainnet’ yazması gerekiyor.

content add avalanche network metamask 1
Metamask’e DogeChain ağı ekleme

Adım 2: “Add Network” butonuna tıklayın

Sayfanın en alt kısmında yer alan “Add Network” butonuna tıklayın.

Adım 3: DogeChain Ağ Ayarlarını Manuel Olarak Doldurun

Yukarıdaki görselde yer alan Add Network butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi yeni bir pencere açılacak.

DogeChain metamask ekleme

Bu kısımda gereken bilgileri ilgili alanlara yazın:

DogeChain RPC Bilgileri

DogeChain’i MetaMask’inize RPC verileriyle de kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

 • Network Name: DogeChain
 • Network URL: https://rpc01-sg.dogechain.dog
 • Chain ID: 2000
 • Currency Symbol: wDOGE
 • Block Explorer URL: https://explorer.dogechain.dog

MetaMask’inize DogeChain ağını eklemek için bilgileri manuel bir şekilde girmek yerine bu bilgileri kopyalayıp doğrudan ilgili alanlara yapıştırabilirsiniz. Bu hem işlemleri hızlandırır, yazım hatası ve diğer hata olasılıklarını azaltır.

Adım 4: “Save” Butonuna Tıklayın

Alanları uygun şekilde doldurduktan sonra, ekranınızın altındaki “Save” butonu mavi renge döner. DogeChain’i MetaMask cüzdanınıza eklemek için bu butona tıklayın.

İşte hepsi bu kadar!

Artık MetaMask cüzdanınızdan DogeChain ağını kullanabilirsiniz.

DogeChain’e Nasıl Varlık Köprülenir?

DogeChain’e varlık köprülemenin tek yolu, doğrudan MetaMask cüzdan adresinize $DOGE göndermektir. Minimum 100 $DOGE yatırabilirsiniz ve 100 $DOGE’den az olan para yatırma işlemleri kaybolacaktır.

Bu işlemi 4 adımda gerçekleştirebilirsiniz:

 1. MetaMask Cüzdanını DogeChain’e bağlayın.
 2. Token’lerinizi göndermeniz gereken Dogecoin para yatırma adresini görüntülemek için “Confirm” butonuna tıklayın.
 3. Para yatırma adresini kopyalayın ve bu cüzdana 100 $DOGE gönderin.
 4. 6 ağ onayının ardından işlem onaylanacak ve ardından MetaMask Cüzdanınızda gönderdiğiniz eşdeğer miktarı $wDoge (Wrapped Doge) olarak alacaksınız.
dogechain metamask

DogeChain Nedir?

DogeChain, DeFi, NFT’ler ve GameFi gibi kripto-yerel uygulamaları Doge topluluğuna getirmek için geliştirilen yeni bir katman-1 ağıdır. Ağ, Polygon (MATIC) ekibi tarafından geliştirilen ve toplulukların kendi katman-1 veya katman-2 ağlarını oluşturmalarına olanak tanıyan Polygon Edge üzerinde geliştirilmiştir.

dogechain nedir

Editörün Notu:

Sadece birkaç adımda MetaMask’e DogeChain’i ekleyebilirsiniz. Kurulumun ardından DogeChain ağındaki Fruits of Ryoshi, DogeShiba ve Satsuma gibi popüler merkezsiz uygulamaları (dApps) kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca cüzdanlarını ilk kez DogeChain’e bağlayan yeni kullanıcılar 100 wDOGE airdrop’u alıyor. Daha fazla bilgi için resmi DogeChain web sitesine göz atabilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala