MetaMask’e BNB Chain (BSC) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask'e Binance Smart Chain ekleme

Bu yazımızda görsellerle destekleyerek adım adım MetaMask’e Binance Smart Chain ağını nasıl ekleyebileceğimize yakından bakacağız.

MetaMask cüzdanınıza BNB Smart Chain (BSC) ağını ekleyerek Ethereum veya desteklenen diğer blockchain ağlarından BSC’ye geçiş yapabilir, PancakeSwap gibi merkezsiz borsaları (DEX) kullanabilirsiniz.

Binance Smart Chain Nedir?

Binance Smart Chain yeniden markalanma sürecine gitti ve artık Binance Smart Chain (BSC) olarak biliniyor. Şu anda Ethereum’dan sonra en büyük ikinci akıllı sözleşme ağı olan BNB Smart Chain en önemli Ethereum alternatiflerden biri. Ethereum Sanal Makinesi’ni (EVM) destekleyen NFT ve akıllı sözleşme özelliklerine sahip.

BNB Smart Chain MetaMask’e Nasıl Eklenir?

İki farklı yöntemle BNB Smart Chain’i (BSC), MetaMask’e ekleyebilirsiniz. Biz iki adımı da en basit şekilde anlatacağız. Siz tercihlerinize en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Halihazırda bir MetaMask cüzdanınız varsa işlemlere direkt olarak başlayabilirsiniz.

MetaMask uygulamasının cihazınızda kurulu olduğunu varsayalım. Eğer kurulu değilse buradaki bağlantıya tıklayarak MetaMask cüzdanınızı nasıl oluşturacağınızı dair hazırladığımız kapsamlı rehbere göz atabilirsiniz.

MetaMask’e BNB Smart Chain’i Manuel Olarak Ekleme

BNB Smart Chain ağını MetaMask’e sadece birkaç adımda kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, BNB Smart Chain blockchain ağ ayrıntılarını MetaMask’e girmek.

Gelin birlikte yapalım:

Adım 1: “Networks” Menüsünü Açın

MetaMask hesabınıza giriş yapın ve cüzdan arayüzünüzün sağ üst köşesinde yer alan Networks butonuna tıklayın. Ağınızı daha önce değiştirmediyseniz, varsayılan ağ olarak bu kısımda ‘Ethereum Mainnet’ yazması gerekiyor.

MetaMask'e Binance Smart Chain ekleme
Metamask’e BSC ağı ekleme

Adım 2: “Add Network” butonuna tıklayın

Sayfanın en alt kısmında yer alan “Add Network” butonuna tıklayın.

Adım 3: BNB Smart Chain Ağ Ayarlarını Manuel Olarak Doldurun

Yukarıdaki görselde yer alan Add Network butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi yeni bir pencere açılacak.

MetaMask Binance Smart Chain ekleme
BSC MetaMask’e nasıl eklenir?

Bu kısımda gereken bilgileri ilgili alanlara yazın:

  • Network Name: Smart Chain
  • New RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org/
  • Chain ID: 56
  • Currency Symbol: BNB
  • Block Explorer URL (Optional): https://bscscan.com

MetaMask’inize BNB Smart Chain (BSC) ağını eklemek için bilgileri manuel bir şekilde girmek yerine bu bilgileri kopyalayıp doğrudan ilgili alanlara yapıştırabilirsiniz. Bu hem işlemleri hızlandırır, yazım hatası ve diğer hata olasılıklarını azaltır.

Adım 4: “Save” Butonuna Tıklayın

Alanları uygun şekilde doldurduktan sonra, ekranınızın altındaki “Save” butonu mavi renge döner. Binance Smart Chain’i MetaMask cüzdanınıza eklemek için “Save” butona tıklayın.

İşte hepsi bu kadar!

Artık MetaMask cüzdanınızdan BNB Smart Chain (BSC) ağını kullanabilirsiniz.

BNB Smart Chain, BSCscan ile Otomatik Olarak MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Bir web tarayıcısı kullanıyorsanız, BSC’yi BSCscan aracılığıyla otomatik olarak MetaMask’a ekleyebilirsiniz.

Sadece 3 adımda Binance Smart Chain’i (BSC) MetaMask’e kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Adım 1: BSCscan’i açın

BSCscan web sitesini ziyaret edin.

BSCscan, tıpkı Ethereum ağı kaşifi Etherscan gibi BNB Smart Chain ağının blok kaşifi.

Adım 2: “Add Network” butonuna tıklayın

BSCscan’i ziyaret ettikten sonra, web sayfasının en kısmında MetaMask logosunun bulunduğu bir “Add BSC Network” bağlantısı yer alıyor.

Bu bağlantıya tıklayın.

MetaMask'e Binance Smart Chain ekleme
MetaMask’e Binance Smart Chain ekleme

Düğmeye tıkladıktan sonra MetaMask cüzdanınızda oturum açmanız istenecek.

Adım 3: Bağlantı Talebini Onaylayın

MetaMask, kullanıcılarının MetaMask hesaplarında oturum açarken tüm bağlantı isteklerini onaylamalarını gerektirir.

BSCscan’in varsayılan MetaMask cüzdanınızı otomatik olarak eklemek için “Switch Network” butonuna tıklayın.

metamaske BSC nasil eklenir

BSCscan aracılığıyla BNB Akıllı zincirini MetaMask’a eklemek işte bu kadar kolay!

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
541.198,41 TL 1,89%
ethereumETH/TRY
34.675,10 TL 3,12%
tetherUSDT/TRY
19,14 TL 0,33%
bnbBNB/TRY
6.222,90 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
19,11 TL 0,24%
xrpXRP/TRY
8,39 TL 1,78%
cardanoADA/TRY
7,01 TL 0,26%
dogecoinDOGE/TRY
1,47 TL 2,07%
staked-etherSTETH/TRY
34.606,14 TL 3,30%
matic-networkMATIC/TRY
21,72 TL 1,31%
Bağlantıyı kopyala