MASAK, Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları İçin Rehber Yayımladı

Abone Ol:google-news
0
04/05/2021

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto varlık hizmet sağlayıcıları için bir rehber yayımladı.

MASAK, “Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Rehberi” adlı bir rehber yayımladı. Oldukça kapsamlı olan rehberde “Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörizmin finansmanının önlenmesine dair yükümlülüklere ilişkin temel esaslar” da yer alıyor. Rehberde konu hakkında şu ifadelere yer veriliyor:

“Bu kapsamda genel olarak aklama suçundan bahsedebilmek için; öncelikle bir suç işlenmiş olmalıdır. Öncül suç olarak adlandırılan bu suç, gelir elde edilmesini mümkün kılan ve Türk Ceza Kanununda alt sınırı altı ay veya daha fazla hapis cezasını gerektiren bir suç olarak düzenlenmiş olmalıdır. Örneğin uyuşturucu madde ticareti, resmi veya özel evrakta sahtecilik suçu, dolandırıcılık, hırsızlık, yağma, güveni kötüye kullanma suçları gibi. Öncül suç sonucunda bir ekonomik değer elde edilmiş olmalıdır. Suç geliri, yasaların suç saydığı fiillerden elde edilen her türlü ekonomik menfaat ve değer olarak tanımlanmaktadır. En son olarak elde edilen değerlerin yasadışı nitelikten çıkarılıp yasal bir kaynaktan elde edilmiş gibi gösterilmesi amacıyla çeşitli eylemler gerçekleştirilmiş olmalıdır. Suç gelirlerinin kaynağını gizlemek veya yasal yollardan elde edinildiği izlenimi vermek amacıyla yapılan her türlü işlem ve fiil ile bu ekonomik değerleri yurtdışına çıkarmak gibi.”

Rehberde, suç gelirlerinin aklanması, terörizm finansmanının önlenmesi, söz konusu suçlarla etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi ve mali sistemin suçlular tarafından kullanılmasının önlenmesi için bazı yükümlülükler yer alıyor. Bununla birlikte müşterinin tanınması, gerçek kişilerde kimlik tespiti, tüzel kişilerde kimlik tespiti, müteakip işlemlerde kimlik tespiti vb. yükümlülükler tanımlanıyor. 

Yatırımlar da Tanımlandı

Rehberde yükümlülülerin ihlali söz konusu olduğunda uygulanacak yatırımlara da yer verilmiş bulunuyor:

“Yapılan yükümlülük denetimleri sonucunda, 5549 sayılı Kanunun 13’üncü maddesinin birinci fıkrasına göre; müşterinin tanınması yükümlülüğü, devamlı bilgi verme yükümlülüğü ve şüpheli işlem bildirimi yükümlülüğünün ihlallerinin tespiti halinde, MASAK tarafından kanunda belirtilen miktarlarda ve işlem başına idari para cezası verilir. Uygulanacak idari para cezasının toplam tutarı; her bir yükümlülük için, ihlalin yapıldığı yıl itibariyle belli bir tutarı aşamaz. Üst tutardan ceza uygulanan yükümlüler nezdinde takip eden yılda aynı neviden bir yükümlülük ihlali olması durumunda bu hadler iki kat olarak uygulanır.”

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.047 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 352.744,22 TL 0,11%
ethereum
Ethereum (ETH) 21.670,85 TL 4,96%
tether
Tether (USDT) 8,42 TL 0,05%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.869,35 TL 5,67%
cardano
Cardano (ADA) 11,36 TL 2,57%
xrp
XRP (XRP) 6,41 TL 1,30%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 2,97%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,42 TL 0,22%
polkadot
Polkadot (DOT) 154,93 TL 15,11%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,42 TL 0,02%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap