Mansur Yavaş’tan Metaverse Paylaşımı

mansur yavastan metaverse paylasimi 1

Küresel olarak metaverse‘e olan ilgi hızla artarken ülkemizde de bu alanda adımlar hızla atılıyor. Son olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Twitter üzerinden metaverse odaklı bir paylaşımda bulundu. Mansur Yavaş paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Ankara’mız; Los Angeles, Bari ve Helsinki’den sonra Metaverse’un açık ve birlikte kullanılır olması için standartlar geliştiren Open Ar Cloud Association’un 4. test şehri oldu.”

Mansur Yavaş Metaverse Entegrasyonuna Değindi

Son dönemde Türkiye’de birçok metaverse projesi piyasaya sürülüyor. Bu projelerden birisi de Ankara Büyük Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından paylaşıldı. Open Ar Cloud Association projesi kapsamında yer alan 4. test şehri olan Ankara, dijital bir ikizi yaratılarak metaverse‘e aktarılıyor.

Misyonunu, herkesin yararına fiziksel ve dijital dünyaları birbirine bağlamak için açık ve birlikte çalışabilir uzamsal bilgi işlem teknolojisi, veri ve standartların geliştirilmek olarak tanımlayan Open AR Cloud, test sürecinin bir kısmını da Ankara’da gerçekleştiriyor.

Son olarak projenin dünya üzerindeki belli başlı konumların 3d haritalamasını yaparak metaverse‘üne yerleştirmek için çalıştığını belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 491.001,15 TL 6,57%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.504,32 TL 6,44%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,74%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.988,74 TL 5,81%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,49%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 0,78%
solana
Solana (SOL) 1.248,65 TL 6,36%
xrp
XRP (XRP) 8,10 TL 3,52%
terra-luna
Terra (LUNA) 856,63 TL 2,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 248,34 TL 8,84%
Bağlantıyı kopyala