Kriptolara Yatırım Yapan En Büyük 10 Girişim Sermayesi (VC)

kriptoda risk sermayesi

Girişim sermayesi (VC) şirketleri kripto para piyasasında potansiyeli yüksek projeleri, şirketleri bulup yatırım yapmakta oldukça başarılı. Ben de bu yazımda önde gelen risk sermayesi şirketlerine yer vereceğim. Gelecekte de dönemsel periyotlarla bu risk sermayesi şirketlerinin yatırım yaptığı projelere yönelik raporlar hazırlayarak potansiyel vadeden kripto para girişimlerini okuyucularımızda paylaşmayı planlıyorum.

Sözü çok uzatmadan kripto para sektöründe yatırımlar yapan en büyük risk sermayesi şirketlerini ele almaya başlayalım.

1. Andreesen Horowitz (a16z)

partydao a16z liderliginde 16 4 milyon dolar elde ettifa

Kripto para fonu büyüklüğü: 7.565.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımları: 173

Kripto para piyasasındaki itibarı: a16z, kripto para piyasasında risk sermayesi şirketleri ve yatırımcılar arasında itibarı ve başarı oranı en yüksek kuruluşlardan biri. a16z bugüne kadar Forbes, Bloomberg Businessweekve TechCrunch gibi yayınlarda yer alan birçok başarılı girişime yatırım yaptı. a16z’nin portföy şirketleri de önemli başarılar elde ederek önde gelen risk sermayesi fonu olarak itibarını daha da artırmıştır.

Ağ ve kaynaklar: Ethereum, Tezos, Polkadot, Filecoin

Şirketin öne çıkan yatırımları: Alchemy, Aleo, Avalanche, dYdX, Compound, Optimism, OpenSea

2. Binance Labs

binance labs ankra stratejik yatirim yapiyorzcc

Kripto para fonu büyüklüğü: 7.500.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımları: 169

Kripto para piyasasındaki itibarı: Binance Labs, lider kripto para borsası Binance tarafından kurulan blockchain kuluçka merkezi ve risk sermayesi fonudur. Binance Labs, kripto para ve blockchain alanında başarılı yatırımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Ağ ve kaynaklar: Ethereum, EOS.IO, Neo, Cardano, IOST.

Şirketin öne çıkan yatırımları: Aptos Labs, STEPN, Sky Mavis, 1inch Network, CertiK

3. Multicoin Capital

multicoin capital icin isler yolunda gitmiyor 2

Kripto para fonu büyüklüğü: 2.800.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımları: 112

Kripto para piyasasındaki itibarı: Multicoin Capital, 2017 yılının Mayıs ayında kurulan ve trilyon dolarlık piyasaları yeniden şekillendiren kripto para birimleri, token’ler ve blockchain şirketlerine yatırım yapan tez odaklı bir yatırım şirketi. Multicoin, kamu hem de özel piyasalarda yatırım yapan bir hedge fonu ve birkaç girişim fonunu yönetiyor.

Ağ ve kaynaklar: Ethereum, EOS.IO, Neo, Cardano, IOST.

Şirketin öne çıkan yatırımları: Aptos Labs, Flow, Lido, LayerZero

4. Pantera Capital

pantera capitalden luna yatirimi hakkinda aciklama

Kripto para fonu büyüklüğü: 2.523.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımları: 247

Kripto para piyasasındaki itibarı: Pantera Capital, dünyanın en iyi risk sermayesi şirketlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Geçmişte Circle, Coinbase ve Ripple dahil olmak üzere en başarılı kripto şirketlerine yatırım yapan Pantera Capital, blockchain ve kripto para sektörlerinde uzmanlığı ve deneyimiyle büyük bir itibara sahip.

Ağ ve kaynaklar: Pantera Capital sermaye, yetenek ve piyasa istihbaratı gibi kaynaklara erişim sağlamak için 1.000’den fazla yatırımcı ve stratejik ortaktan oluşan bir ağa sahip.

Şirketin öne çıkan yatırımları: BitDAO, Korbit, Prism, SynFutures, Zcash

5. Paradigm

paradigm finsanman turunda 400 milyon dolar topladi 2 1

Kripto para fonu büyüklüğü: 2.500.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımları: 82

Kripto para piyasasındaki itibarı: Paradigm, yenilikçi ve yıkıcı kripto para ve web3 şirketlerine, protokollerine yatırım yapan önde gelen risk sermayesi şirketlerinden bir tanesi. Paradigma Ventures, Ethereum, MakerDAO, Filecoin, 0x ve DFINITY gibi sektördeki önde gelen projelere yatırım yaptı. Paradigm, yeni girişimlere sermaye, stratejik rehberlik ve operasyonel destek verme konusundaki başarısıyla kendisini kanıtlamıştır.

Ağ ve kaynaklar: Ethereum, Bitcoin, Polkadot, Solana, Filecoin

Şirketin öne çıkan yatırımları: Blur, Genesis Digital Assets, MoonPay, Sky Mavis, Zora

6. Polychain Capital

Kripto para fonu büyüklüğü: 1.700.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımları: 82

Kripto para piyasasındaki itibarı: Polychain Capital dünya çapında itibarı yüksek girişim sermayelerinden biridir ve kripto para ve blockchain alanında en iyi risk sermayesi şirketlerinden biri olduğunu kanıtlamıştır. Polychain Capital, 2018 yılında Forbes tarafından 2018’in en iyi 50 girişim sermayesi şirketinden biri seçilmiştir.

Ağ ve kaynaklar: Bitcoin, Ethereum, Tezos, Polkadot ve Cosmos

Şirketin öne çıkan yatırımları: Ava Labs, Kollider, Orca, River Financial

6. Digital Currency Group

digital currency group cfosu gorevinden alindi

Kripto para fonu büyüklüğü: 3.500.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımları: 301

Kripto para piyasasındaki itibarı: Digital Currency Group’un, Genesis’in kredi platformuna 575 milyon dolarlık bir ödeme yapma yükümlülüğü var ve geri ödeme tarihi 2023 yılının Mayıs ayı olarak belirlenmiş durumda. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda Digital Currency Group’un sektördeki itibarı pek de iyi sayılmaz. Hatta Digital Currency Group’un iflas etmesi dahi gündemde.

Şirketin öne çıkan yatırımları: Abra, eToro, Paxos, Staked, Zerion

7. Draper Associates

tim draperdan ftx aciklamasi

Kripto para fonu büyüklüğü: 5.000.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımları: 139

Kripto para piyasasındaki itibarı: Draper Associates, 2013 yılından bu yana kripto para sektöründe varlık gösteren ve sayısız şirketin yatırımcıları arasında yer alan bir risk sermayesi fonudur. Draper Associates’in yatırım yaptığı şirketler arasında Coinbase, Ripple ve Tezos gibi başarılı kripto para girişimleri yer alıyor.

Ağ ve kaynaklar: Ethereum, Bitcoin, Hyperledger Fabric, EOS.IO

Şirketin öne çıkan yatırımları: BitGo, Coinbase, DFINITY, Ripple, Tezos

8. Jump Crypto

Kripto para fonu büyüklüğü: Bilinmiyor

Kripto para yatırımla: 70

Kripto para piyasasındaki itibarı: Jump Crypto, 2015 yılında ABD’nin Chicago eyaletinde kurulan, blockchain ve Web3 alanlarında faaliyet gösteren girişimlerin büyümesine yardımcı olmayı amaçlayan bir şirkettir.

Ağ ve kaynaklar: 0x, Aptos, Chiliz, Sei, Solana

Şirketin öne çıkan yatırımları: KuCoin, Bitpanda, Argent

9. Galaxy Digital

Galaxy Digitalten 134 Milyon Dolar Kar2

Kripto para fonu büyüklüğü: 1.800.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımla: 152

Kripto para piyasasındaki itibarı: Galaxy Digital sektörün önde gelen risk sermayesi şirketlerinden biri ve kurucusu Mike Novogratz da kripto para topluluğunun en tanınmış isimleri arasında yer alıyor. Bu nedenle Galaxy Digital’in sektördeki itibarının oldukça yüksek olduğu söylenebilir.

Ağ ve kaynaklar: Bitcoin, Ethereum, EOS.IO, Stellar, Ripple, Hyperledger

Şirketin öne çıkan yatırımları: Encode Club, Certora, Skolem Technologies, OneOf, Aspen Creek Digital Corporation

10. Block Labs

Kripto para fonu büyüklüğü: 29.000.000.000 ABD Doları

Kripto para yatırımla: 32

Kripto para piyasasındaki itibarı: Block Labs yukarıda yer verdiğimiz diğer şirketlere kıyasla çok daha yeni bir risk sermayesi şirketi. Ancak kısa süre içerisinde blockchain teknolojisine yenilikçi yaklaşımı ve kaliteli iş çözümleri sunma konusundaki kararlılığı nedeniyle kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Ağ ve kaynaklar: Ethereum, Hyperledger Fabric, R3 Corda

Şirketin öne çıkan yatırımları: LawBEAM, Fight Out, Tamadoge

Bu yazımda takip edilmesi gereken en önemli risk sermayesi şirketlerini ve fonlarına yer verdim. Gelecek yazılarımda bu şirketlerin dönemsel olarak yatırım yaptığı kripto, web3, blockchain vb. gibi projelere kapsamlı olarak yer vereceğim.

Bu konudaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz…

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
545.677,19 TL 2,44%
ethereumETH/TRY
37.549,46 TL 1,93%
tetherUSDT/TRY
20,12 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
6.179,06 TL 1,70%
usd-coinUSDC/TRY
20,12 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
10,35 TL 2,47%
cardanoADA/TRY
7,54 TL 1,62%
staked-etherSTETH/TRY
37.569,20 TL 1,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 1,57%
solanaSOL/TRY
415,64 TL 0,51%
Bağlantıyı kopyala