Kripto Piyasası Dalgalanırken En Çok Düşen Kriptolar

Kripto Piyasasi Dalgalanirken En Cok Dusen Kriptolar

Kripto para sektörü oldukça kritik bir dönemden geçiyor. Terra ekosisteminin çöküşünün yaraları henüz yeni yeni sarılırken bir darbe de FTX‘in iflası ile geldi. Borsanın yaşadığı likidite sorunları sonrası iflasına kadar giden süreçte birçok yatırımcı ve şirket zarar gördü. Doğal olarak bu durum lider kripto Bitcoin (BTC) ve altcoin’leri de etkiledi. Gelin bu hafta yaşanan kriz sonrası en fazla düşüş yaşayan kripto paraları inceleyelim. Öncelikle:

Kripto Piyasası Dalgalanırken En Çok Düşen Kriptolar

Haftanın Mağduru: FTT

FTX’in yaşadığı kriz sonrası en fazla etkilenen kripto doğal olarak FTX‘in yerel token’ı FTT oldu. Binance’in elindeki FTT’leri satacağını açıklaması üzerine iyice kaynama noktasına ulaşan kriz, FTT’in fiyatına büyük bir darbe vurdu. Her ne kadar FTX‘in yan kuruluşu Alameda 22 dolardan bu FTT’leri alabileceğini açıklasa da Binance pek ilgilenmedi. Bunun üzerine FTT, 25.7 dolar bandından 2 dolar bandına kadar geriledi. Yaşadığı bu düşüşle birlikte eski CEO Sam Bankman-Fried’in de servetini eriten FTT, piyasa hacmi bakımından da 274 milyon dolara geriledi.

Kripto Piyasası Dalgalanırken En Çok Düşen Kriptolar

Solana (SOL): Yüzde 57 Düşüş

Solana (SOL), Binance ve FTX arasında yaşanan bu savaş ortamında belki de FTT‘den sonra en çok etkilenen kripto para oldu. Yaşadığı anlık düşüşler ile birlikte yatırımcılarının canını sıkan SOL’un performansı oldukça kötü seyretti. Alameda Research’ün yaşadığı iflas ve geçmişte yapılan yatırımlar söz konusu olduğunda daha da aşağı yönlü hareket eden SOL, içeriğimizin yazımı itibarıyla 15 dolardan alıcı buluyor.

haftanin dusenleri

Helium (HNT): Yüzde 48 Düşüş

Helyum (HNT), şu anda dünyanın en hızlı büyüyen kablosuz ağı olarak tanımlanan The People’s Network’e güç veren merkeziyetsiz bir Blockchain olarak karşımıza çıkıyor. Helyum projesi aslına bakacak olursak 5G IOT odaklı bir proje, ancak projenin FTX‘in yaşadığı krizden en çok etkilenen yerel token’a sahip: HNT. Yatırımcısına son 7 gün içerisinde yüzde 48 para kaybettiren HNT, içeriğimizin yazımı itibarıyla 2.58 dolardan işlem görüyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
311.518,66 TL 2,90%
ethereumETH/TRY
23.414,81 TL 1,58%
tetherUSDT/TRY
18,50 TL 0,57%
bnbBNB/TRY
5.214,37 TL 4,35%
usd-coinUSDC/TRY
18,56 TL 0,02%
binance-usdBUSD/TRY
18,54 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
6,91 TL 4,27%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 5,48%
cardanoADA/TRY
6,39 TL 3,90%
matic-networkMATIC/TRY
17,60 TL 11,32%
Bağlantıyı kopyala