bitcoinBTC/TRY
1.269.189,85 TL 0,58%
ethereumETH/TRY
67.874,10 TL 1,26%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.931,87 TL 1,55%
xrpXRP/TRY
19,16 TL 3,51%
solanaSOL/TRY
2.077,86 TL 7,06%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,00%
staked-etherSTETH/TRY
67.846,91 TL 1,21%
cardanoADA/TRY
16,96 TL 2,86%
dogecoinDOGE/TRY
2,88 TL 4,58%

Paylaş

Kripto kartları 3 milyar dolarlık ödemeyi kolaylaştırdı

Visa Token Hizmetleri 2

Visa Başkan Yardımcısı Akshay Chopra, şirketin kripto para borsalarıyla olan ortaklıklarının milyarlarca dolarlık ödeme hacmini kolaylaştırdığını açıkladı. Blockchain Economy Dubai Summit’te konuşan Chopra, Visa kartlarının son yıllarda itibari paralar ile kripto paralar arasında köprü olduğunun altını çizdi.

odeme devi visadan ethereum hamlesi

Visa yöneticisi Chopra’dan kripto para değerlendirmesi

Chopra, gündelik hayatta ödeme aracı olarak kripto paraların hala yaygın değil olmadığına dikkat çekdi. Şirket, 2021 yılında Visa kartları için en büyük kripto para borsalarından 75’i ile ortaklık kurdu. Böylece 80 milyon işletmenin kripto para kullanmak isteyen müşterilere kolaylık sağladığı bildirildi. Chopra, bu sayede 3 milyar dolarlık ödeme hacmini kolaylaştırıldığını belirtti.

Chopra, SWIFT ödeme sistemi gibi mevcut protokollerin, günün 24 saati tam olarak işlevsel olmamak da dahil olmak üzere hala sınırlamaları olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı: “Bankalar gün sonunda birbirleriyle trilyonlarca dolarlık işlem yapıyor. Uluslararası işlem yapamayacağınız bir kesinti süresi var. Bu büyük bir sıkıntı noktası ve aynı zamanda pahalı ve verimsiz”

Stablecoin’lere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Chopra, USDC ile ödeme yapılmasını sağlayan pilot uygulamaya değinerek, “Geleneksel yöntemlerden daha ucuz, 7/24 gerçekleşiyor ve yenilikçi. USDC bakiyesini gönderiyorsunuz ve Visa fonları Ethereum ağının arka ucunda saklıyor” dedi.

Chopra, BAE gibi ülkelerdeki düzenleyici ortamların sektör katılımcılarına reaktif düzenlemelerden daha fazla fayda sağladığını ifade etti. Visa, Nisan 2023’te ana akım finans kurumları tarafından stabilcoin ve halka açık blockchain ödemelerinin benimsenmesini sağlamak için kripto ürün yol haritası başlatmıştı. Şirket, Visa Ventures aracılığıyla yapay zeka destekli ödeme ürünlerine 100 milyon dolar yatırım yapacağını duyurmuştu.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala