bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,112.11 2.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,199.59 1.40%
bnb
BNB (BNB) $ 536.63 0.77%
solana
Solana (SOL) $ 145.01 3.54%
xrp
XRP (XRP) $ 0.532225 2.17%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431204 1.19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.112184 2.27%

İngiltere’de Kripto Dolandırıcılığı Soruşturmaları Yüzde 222 Arttı

kripto dolandiriciligi ile ilgili sorusturmalar yuzde 222 artti

İngiltere Mali Denetim Otoritesi (FCA), kripto dolandırıcılığı ile ilgili raporunu yayınladı. Nisan 2020 ile Mart 2021 ayları arasını kapsayan araştırmaya göre, dolandırıcılıkla ilgili açılan soruşturmalar önemli derecede arttı.

Nisan 2020 boyunca, İngiltere’deki düzenleyici, olası bir kripto dolandırıcılığıyla ilgili toplamda 176 soruşturma almıştı. Mart 2021’de ise bu sayı adeta fırladı.

İngiltere’deki Kripto Dolandırıcılığı Soruşturmaları Fırladı

FCA, kripto varlıklara dair dolandırıcılık soruşturmalarının önemli derecede arttığını açıkladı. Yayınlanan verilere göre, kripto dolandırıcılığı yüzde 222 oranında arttı. Nisan 2020’de 176 adet soruşturma açılmıştı. Mart 2021’de ise bu sayı 566’ya yükseltti.

FCA, buradaki artışın yatırımcıların değişen özelliklerinden kaynaklanabileceğini söyledi. Ayrıca yatırım kararlarındaki davranış değişiklikleri de soruşturmaların artmasında etkili olmuş olabilir.

kripto dolandiriciligi ile ilgili sorusturmalar yuzde 222 artti 2

Yayınlanan raporda şu sözlere yer verildi:

“Gençlerin yüksek riskli yatırımlar yapma olasılığı genel olarak yetişkinlerden iki kat daha fazla. Örneğin, kripto para birimlerinin yüzde 44’ü ve kitle fonlaması yatırımlarının yüzde 31’i 34 yaşın altındaki kişiler tarafından tutuluyor.”

Artan bu oranların ardından, düzenleyici kurumun, kripto endüstrisine karşı eleştirel bir yaklaşım sergilemesinin şaşırtıcı olmadığı düşünülüyor.

Geçen yıl boyunca FCA, kripto varlıklara karşı tüketiciyi koruma odaklı bir yaklaşım benimsemişti. Bu yılın ocak ayında ise FCA, tüketicileri yapacakları yatırımlara karşı uyardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala