bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,453.80 0.25%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,505.94 3.15%
bnb
BNB (BNB) $ 604.11 1.04%
solana
Solana (SOL) $ 143.22 4.69%
xrp
XRP (XRP) $ 0.505038 3.31%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.402214 3.38%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.129286 5.66%

Kazakistan, Coinbase’e erişimi engelledi

Coinbase Demokrat vekiller ile bulusacak 2

Kazakistan, ABD merkezli kripto borsası Coinbase‘e erişimi engelledi. Kazakistanlı yetkililer, Coinbase‘in ülkenin kripto düzenlemesine uyum sağlamadığını belirtti. Yetkililer, Şubat 2023’te yürürlüğe giren dijital varlık yasasına vurgu yaptı. Düzenleme kapsamında dijital para birimlerinin çıkarılması ve lisans olmadan takas faaliyetleri yasaklanmıştı.

coinbase sece yeni bir mektup gonderdi

Kazakistan’dan Coinbase’e engel

Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, Coinbase web sitesini engellediklerini resmen doğruladı. Kazakistan makamları, en azından eylül ayından bu yana yerel IP’lerin Coinbase’e erişimini engelledi.

Yerel haber kuruluşu Kursiv’in haberine göre, Coinbase’e erişim Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’nın emriyle engellendi. Bakanlık temsilcileri, talebin Dijital Kalkınma Bakanlığı’ndan geldiğini açıkladı. Borsanın, Dijital Varlıklar Kanunu’nu ihlal etmekle suçlandığı bildirildi.

Kazakistan’da şubat ayında yürürlüğe giren kanun kapsamında kripto para birimlerinin çıkartılması yasaklandı. Kripto paraların ticareti ve ulusal lisans olmadan borsa işletmesinin engellenmesi düzenleme kapsamına alınmıştı.

Ülkede şu ana kadar birçok kripto şirketi lisans başvurusu yapmıştı. Binance, Bybit, CaspianEx, Biteeu, ATAIX, Upbit ve Xignal&MT, lisans başvurusunda bulunan şirketler arasında yer almıştı. Coinbase’in yanı sıra Kraken borsasına da erişimin engellediği ifade edildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala