bitcoinBTC/TRY
740.647,24 TL 0,44%
ethereumETH/TRY
45.865,69 TL 0,30%
tetherUSDT/TRY
27,44 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.901,49 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
14,16 TL 1,62%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.909,82 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
6,94 TL 1,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,18%
solanaSOL/TRY
583,62 TL 5,03%

Paylaş

JPMorgan: Bitcoin halving, madencileri zorlayabilir

Bitcoin halving madencileri zorlayabilir2

Küresel bankacılık devi JPMorgan, yaklaşmakta olan Bitcoin halving‘in madenciler için stres testi olabileceğini söyledi. Analistler, yüksek elektrik maliyetlerine sahip madencilerin zorluk yaşayacağını açıkladı.

JPMorgandan Hindistanda Blockchain Hamlesi2

JPMorgan, halving’in madencilere etkisini değerlendirdi

JPMorgan, yaklaşan Bitcoin halving‘in madencilere etkisini değerlendirdi. JPMorgan analistlerine göre yaklaşan Bitcoin halving’i madencilere düşük ödüller ve yüksek maliyetlerle teste tabi tutabilir.

Analistler, elektrik maliyetleri daha düşük olan madencilerin halving sonrasında daha iyi performans göstereceğini belirtti. Maliyetleri daha yüksek olanların ise zorlanabileceği ifade edildi. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistlerin hazırladığı raporda, halving’in madencilerin uyum sağlama ve kârlılık becerilerini belirleyeceği kaydedildi.

Bitcoin halving, her dört yılda bir gerçekleşiyor. Halving ile birlikte BTC bloklarının madencilik ödülü yarı yarıya azalıyor. Bitcoin halving’i ile blok ödülü 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşecek.

JPMorgan analistleri, Bitcoin’in yarıya indirilmesinin fiyat üzerinde olumlu bir etki yapsa da madenciler için zorluklar yarattığını ifade etti. Bankanın hesaplarına göre Bitcoin üretim maliyetinde 4 bin 300 dolarlık değişim yaşanacak. Halving sonrası üretim maliyeti 8 bin 600 dolara yükselecek. Analizde yüksek maliyetli üreticilerin kırılganlığının artacağı belirtildi. Bitcoin Ordinals heyecanının azalmasının madencilerin gelirleri için ek bir zorluk teşkil edeceği de aktarıldı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala