bitcoinBTC/TRY
1.271.628,08 TL 2,14%
ethereumETH/TRY
65.920,72 TL 1,31%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
6.678,43 TL 0,68%
xrpXRP/TRY
18,14 TL 1,47%
solanaSOL/TRY
1.832,06 TL 3,98%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
65.792,03 TL 0,83%
cardanoADA/TRY
12,86 TL 8,55%
dogecoinDOGE/TRY
2,89 TL 9,30%

Paylaş

Jerome H. Powell Kimdir?

Jerome Powell kimdir

Küresel olarak kripto para regülasyon çalışmaları hızla sürerken, birçok ülke ABD’nin bu alanda atacağı adımları takip ediyor. ABD tarafında ise en önemli düzenleyiciler arasında yer alan ABD Merkez Bankası (Fed), kripto paraların finansal sisteme nasıl etki edeceği ve CBDC‘lerin nasıl kullanılacağı konusunda çalışmalarını yürütüyor. Bu durum doğal olarak Fed’in Başkanı Jerome H. Powell’ı finans başta olmak üzere kripto sektörü açısından da oldukça önemli bir isim hâline getiriyor. Peki Jerome Hayden Powell kimdir? Gelin kısaca Powell’ın kim olduğuna bir göz atalım.

Jerome Powell Kimdir?

Jerome H. Powell Kimdir
Fed Başkanı Jerome Powell

Jerome Hayden Powell, 4 Şubat 1953’te Washington DC’de bir avukatın altı çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. 1972’de , bir üniversite hazırlık okulu olan Georgetown Hazırlık Okulu’ndan mezun olan Powell, 1975’te Princeton Üniversitesi’nden siyaset alanında lisans derecesi aldı. Powell bitirme tezi olarak ie ” Güney Afrika: Değişim Güçleri ” konusunu ele aldı.

Devamında akademik kariyerine devam eden Jerome Powell, Georgetown Hukuk Dergisi’nin baş editörü olduğu Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi’nden 1979’da Juris Doktora derecesi aldı.

Günümüzde birçok önemlin kararın açıklanmasında önemli bir rol oynayan Jerome Powell’ın kariyeri ise aslında New York’a taşınmasıyla başladı diyebiliriz. Öyle ki Powell 1979’da New York’a taşındı ve Birleşik Devletler İkinci Temyiz Mahkemesi Yargıcı Ellsworth Van Graafeiland’ın katibi oldu. 1981’den 1983’e kadar Powell, Davis Polk and Wardwell’de avukatlık görevinde bulundu ve 1983’ten 1984’e kadar Werbel and McMillen firmasında çalıştı.

1984’ten 1990’a kadar benzer şekilde çalışmaya devam eden Powell, bir yatırım bankası olan Dillon, Read & Co.’da çalıştı ve burada finansman, ticari bankacılık ve birleşme ve satın almalar üzerine yoğunlaşarak başkan yardımcılığı pozisyonuna kadar yükseldi.

Benzer şekilde bankalarda üst düzey yöneticiliklerini sürdüren Powell, yıl 2010 ve 2012’ye geldiğinde Washington DC’deki bir düşünce kuruluşu olan Bipartisan Policy Center’da misafir araştırmacıydı ve burada 2011’deki Amerika Birleşik Devletleri borç tavanı krizi sırasında Amerika Birleşik Devletleri borç tavanını yükseltmek için Kongre’yi ikna etmeye çalıştı.

Aralık 2011’de Powell, Jeremy C. Stein ile birlikte Başkan Barack Obama tarafından Federal Rezerv Yönetim Kurulu’na aday gösterildi. Tarihler  Nisan 2017’yi gösterdiğinde ise Jerome Powell, Fed başkanı olmak için ilk adımlarını attı.

Fed ve Powell

Jerome H. Powell Kimdir

Temmuz 2017’de yaptığı bir konuşmada Jerome Powell, Fannie Mae ve Freddie Mac ile ilgili olarak statükonun “kabul edilemez” olduğunu konusunda uyardı. Powell, mevcut durumda ipotek temerrütlerinden hükümetin sorumlu olduğu ve kredi standartlarının çok katı olduğu konusundaki endişelerini dile getirerek, bunların “konut finansmanı faaliyetlerini desteklemek için bol miktarda özel sermaye” teşvik edilerek çözülebileceğini belirti ve o dönem oldukça dikkat çekti.

2 Kasım 2017’de dönemin başkanı Donald Trump, Powell’ı Merkez Bankası başkanlığına Janet Yellen’ın yerine geçerek Federal Rezerv başkanlığına gelmesi için aday gösterdi. 5 Aralık’ta Senato Bankacılık Komitesi , Powell’ın 22-1 oyla başkan adaylığını onayladı ve tek karşı oyu Senatör Elizabeth Warren verdi. Adaylığı Senato tarafından 23 Ocak 2018’de 84-13 oyla onaylandı. Powell, 5 Şubat 2018’de başkan olarak göreve başladı.

Kripto ve Powell

Finansal açıdan hem ABD hem de dünya açısından oldukça önemli bir isim olarak Jerome Powell, kripto konusunda oldukça temkinli olan isimler arasında yer alıyor. Genel olarak kripto paraların spekülatif varlıklar olduğunu düşünen Fed Başkanı, CBDC konusuna daha yakın bir profil çiziyor.

Diğer taraftan stablecoin’ler konusunda da iyimsel olan Powell, “stablecoin’ler, düzgün bir şekilde düzenlenirlerse, finansal sistemin bir parçası olarak hizmet eden kesinlikle yararlı, verimli bir tüketici olabilir, ancak şu anda güvenli değiller.” diyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala