bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,773.16 1.02%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,504.12 0.34%
bnb
BNB (BNB) $ 599.23 0.67%
solana
Solana (SOL) $ 182.41 4.91%
xrp
XRP (XRP) $ 0.598629 1.23%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.434376 0.43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.13862 3.50%

Japonya Merkez Bankası: CBDC’nin ‘Pişirmesi Kolay’ Olmalı

japonya merkez bankasi cbdcnin pisirmesi kolay olmali 3

Dün yapılan açıklamayla, G7 yetkililerinin, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için 13 kamu politikası ilkesini onayladığı duyuruldu. Şimdi ise Japonya Merkez Bankası (BOJ) İcra Direktörü Shinichi Uchida, CBDC‘ler ile ilgili bazı açıklamalar yaptı ve Japonya için geliştirilecek bir CBDC’nin nasıl olması gerektiğine değindi.

G7 ülkeleri arasında, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD yer alıyor.

Japonya Merkez Bankası CBDC için Ne Düşünüyor?

Japonya Merkez Bankası adına yayınlanan metinde İcra Direktörü Shinichi Uchida‘nın imzası bulunuyor. Uchida, Japonya’nın, özel ödeme yöntemleriyle yatak ve dikey olarak bir arada olabilecek bir CBDC geliştirmek isteyeceğini söyledi. Uchida’ya göre, bir CBDC geliştirilirse, bu, halk tarafından kullanılan diğer ödeme yöntemleriyle bir arada kullanılabilmeli, ayrıca nispeten planlı ve ‘pişirmesi kolay’ olmalı. Örneğin özel sektör tarafından sağlanan bir cüzdanda, özel ödeme yöntemlerine ek olarak CBDC kullanmak veya CBDC kullandıktan sonra yeni hizmetler eklemek mümkün olabilir.

japonya merkez bankasi cbdcnin pisirmesi kolay olmali

Uchida, açıklamasında şu sözlere de yer verdi:

“CBDC’yi tanıtmak hem merkez bankaları hem de özel sektör aracıları için maliyetli olacağı için CBDC yerine başka bir yöntem aramak daha iyi olabilir.”

Geliştirilen CBDC’nin halk tarafından erişilebilir olması gerektiğini vurgulayan yönetici, özel ödeme sistemleri arasında rekabetin sağlanacağına da dikkat çekti.

Uchida, konuşmasında BOJ’un şimdilik bir CBDC çıkarma planının olmadığını da vurguladı. Ancak, herhangi bir CBDC geliştirme durumunda bu görevin merkez bankasına bırakılacağının da altını çizdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala