G7 Yetkilileri, CBDC için Yol Gösterici İlkeleri Onayladı

g7 ulkeleri cbdc icin yol gosterici ilkeleri belirleyecek

Dünyanın en gelişmiş yedi ekonomisinin bir araya geldiği G7 ülkeleri, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) radarına aldı. Yapılan açıklamaya göre, G7’nin finans yetkililer, CBDC için 13 kamu politikası ilkesini onayladı. Bunların, hukukun üstünlüğü ve sağlam ekonomik yönetime dayanmaları gerektiğini söylendi.

G7 Ülkeleri, CBDC için Bildiri Yayımladı

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler kendi CBDC’lerini geliştirmeye devam ediyor. Diğer yandan dünyanın en gelişmiş 7 ekonomisine sahip G7 ülkeleri, bu para birimlerinin, bankanın kabiliyetini desteklemesi ve buna zarar vermemesi gerektiği sonucuna vardı.

G7 liderleri, 13 Ekim günü bir araya gelerek, 13 kamu politikası ilkesini ortaya koydu. Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan grup, maliye bakanları ve merkez bankaları tarafından ortak bir bildiri yayınladı.

g7 ulkeleri cbdc icin yol gosterici ilkeleri belirleyecek 2

Bildiride şu sözler yer alıyor:

“Bu konularda güçlü uluslararası koordinasyon ve işbirliği, kamu ve özel sektör inovasyonunun kullanıcılar ve daha geniş finansal sistem için güvenli olurken, yerel ve sınır ötesi faydalar sunmasını sağlamaya yardımcı oluyor.”

Açıklamada, CBDC‘lerin ihracının, merkez bankalarının yetkilerini ihlal etmemesi gerektiği de vurgulandı. Ek olarak kullanıcıların verilerinin korunması adına gizlilik, şeffaflık ve hesap verilebilirlik standartlarının da karşılanması gerekiyor.

Açıklamanın devamında şu sözlere yer veriliyor:

“Herhangi bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC), şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve sağlam ekonomik yönetişim için uzun süredir devam eden kamu taahhütlerine dayanmalıdır.”

Ayrıca, bu dijital para birimlerinin çıkarılması durumunda, nakdi tamamlamaları, likit ve güvenli takas varlıkları gibi davranmaları ve aynı zamanda mevcut ödeme sistemlerini sabitlemeleri gerekeceği de belirtildi. Ek olarak, CBDC’ler açık, şeffaf ve rekabetçi bir şekilde çalışırken enerji açısından verimli olmak zorunda.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 518.837,31 TL 4,62%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.816,07 TL 5,51%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.319,42 TL 3,86%
cardano
Cardano (ADA) 19,58 TL 2,61%
tether
Tether (USDT) 9,03 TL 0,40%
xrp
XRP (XRP) 10,11 TL 3,20%
solana
Solana (SOL) 1.365,08 TL 2,79%
polkadot
Polkadot (DOT) 370,85 TL 16,78%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,03 TL 0,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,13 TL 5,13%
Copy link
Powered by Social Snap