bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,574.30 1.08%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,462.94 0.51%
bnb
BNB (BNB) $ 574.32 1.01%
solana
Solana (SOL) $ 160.36 0.95%
xrp
XRP (XRP) $ 0.577637 7.24%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.436075 4.09%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.121871 3.42%

İsviçre düzenleyicisinden kripto dostu bankaya çelme

FlowBank kripto banka

İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA), kripto para alım satım hizmetleri sunan FlowBank’ı köşeye sıkıştırdı.

İsviçre merkezli çevrimiçi bir banka olan FlowBank, kripto alanında verdiği hizmetler ile ön plana çıkmıştı Banka, İsviçre’nin mali düzenleyicisinin radarına girdi.

FINMA, FlowBank’ın bir banka olarak faaliyet göstermek için gerekli standartları ihlal ettiğini gerekçe gösterdi. Wall Street Journal’ın haberine göre, düzenleyici kurum, FlowBank’ın kapatılmasına karar verdi ve kripto dostu bankayı iflasa zorladı.

Kripto bankası İsviçre düzenleyicisine takıldı

İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA), 13 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada FlowBank’a uyguladığı yaptırımı yorumladı. Düzenleyici, kapatma kararı için “Banka artık ticari faaliyetleri için gereken asgari sermayeye sahip olmadığı için bu önlem gerekli hale geldi.” yorumunda bulundu.

FINMA, kripto dostu bankanın yeniden yapılandırma ihtimali olmadığını ve bankanın aşırı borçlu olduğunu ifade etti. İsviçre’nin düzenleyicisi, geçtiğimiz hafta yürüttüğü soruşturma sonucunda bankanın yeterli sermaye bulundurmaması nedeniyle yükümlülüklerini ihlal ettiğini ve bu nedenle kapatılması gerektiğini açıkladı.

Kripto dostu bankanın, TrueUSD’nin (TUSD) ihraççısı Techteryx, CoinShares ve Binance ile yakın ilişkileri bulunuyor. 2020 yılında başlatılan FlowBank’ın kripto varlık yönetimi firması CoinShares’e ait olduğu ve Binance’e bankacılık hizmetleri sunduğu bildirildi.

FINMA, 100.000 İsviçre frangına (111.710 dolar) kadar fonu olan müşterilerin ilk olarak korunacağını ve müşterilerin bu fonlarının en kısa sürede telafi edilmesine katkı sağlayacağını aktardı.

22.000’den fazla müşterisi olan FlowBank, 760 milyon dolar toplam varlığa sahip. Bankanın 140 personeli bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala