İsveç’te İki Kripto Varlık Borsası Mercek Altında

isvecli-yetkililerden-kripto-madenciligini-yasaklama-onerisi

Ülkelerin mali denetleme kurumları, kripto varlıklar dünyasında yaşananları yakından takip ediyor. İsveç Mali Denetleme Kurumu de öyle. Son olarak gelen habere göre, İsveç‘te iki kripto varlık borsası, kurum tarafından takibe alındı. Bunun sebebi ise kara para aklamayla mücadele hükümleri uyarınca hareket edilip edilmediğini tespit etmek.

İsveç, Kripto Varlık Borsası Olarak Safello ve Goobit’i Seçti

İsveçte FI ismiyle bilinen Mali Denetleme Kurumu, şirketlerin, müşterileriyle ilişkilerinde yasaları nasıl uyguladıklarını takip ediyor. Şimdi bunun için iki farklı kripto varlık borsası seçildi; Safello ve Goobit.

Her iki borsanın da toplam piyasa değeri yaklaşık olarak 570 milyon kron yani yaklaşık 67 milyon dolar. Bu iki borsanın seçilmesinin sebebi ülkede öncü olarak bilinmeleri. Kurum, elde ettiği bulguları, ilerleyen dönemde hazırlanabilecek bilgilendirme raporlarında kullanacak.

isvecte iki kripto varlik borsasi mercek altinda 2

FI yaptığı duyuruda, dijital varlık şirketlerinin “yüksek kara para aklama riski” oluşturduğunu söyledi. Özellikle, dijital para birimleri için fiat değişimi aracı görevi gören borsalara dikkat çekti.

Yapılan basın açıklamasına göre, kurum, sanal para birimi hizmetleri sunan şirketlere, Döviz Alım Satım ve Diğer Finansal Faaliyetler Yasası’nda (LVA) belirtildiği üzere sektörü yöneten yasalara uymak için kendilerine kaydolma zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

Kurumdan geçen resmi duyurunun ardından Safello’da yüzde 6’lık Goobit’te ise yüzde 9’luk düşüş yaşandı.

Aslında İsveç’ten gelen bu haber, tüm dünyada düzenlemelerin daha sağlam temellere dayandırılacağı anlamını taşıyor. Daha fazla kurum, kripto varlık şirketlerini yöneten kuralların gözetiminde ve uygulanmasında daha proaktif hale geliyor.  

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 638.538,74 TL 16,00%
ethereum
Ethereum (ETH) 53.004,31 TL 13,57%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.266,71 TL 12,71%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,16%
solana
Solana (SOL) 2.584,12 TL 17,08%
cardano
Cardano (ADA) 18,29 TL 17,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,44 TL 0,04%
xrp
XRP (XRP) 10,52 TL 19,78%
polkadot
Polkadot (DOT) 378,46 TL 21,31%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) 1.256,02 TL 14,06%
Bağlantıyı kopyala