bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,112.11 2.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,199.59 1.40%
bnb
BNB (BNB) $ 536.63 0.77%
solana
Solana (SOL) $ 145.01 3.54%
xrp
XRP (XRP) $ 0.532225 2.17%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431204 1.19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.112184 2.27%

İran’ın Ana Borsasında Madencilik Gerginliği

iran is using bitcoin mining to circumvent sanctions according to elliptic

Tahran Menkul Kıymetler Borsası başkanı Ali Sahraei, TSE merkezinde bir Bitcoin madencilik çiftliği bulunmasının ardından bugün erken saatlerde istifa ettiğini açıkladı.

İran’ın ulusal haber ajansı IRNA’ya göre, gizli bir madencilik operasyonuyla ilgili söylentiler başlangıçta devlet elektrik şirketi Tavanir tarafından asılsız olarak nitelendirildi.

Ancak borsanın halkla ilişkiler departmanı, Pazartesi günü binada birkaç ASIC madencisini keşfetti ve ardından yasadışı operasyon hakkında resmi bir açıklama yaptı:  

“Borsa ve Menkul Kıymetler Kurumu’nun denetleme işlemleri sırasında, şirket binasında çok sayıda madenci keşfedildi.”

Mayıs ayı sonlarında İran, sık sık yaşanan kesintiler nedeniyle Bitcoin madenciliğine dört aylık bir yasak getirmişti. 22 Eylül’de sona ermesi gereken yasaktan sonra herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

gettyimages 1230577804 web

Madencilik Yasaklamalarında İran Tek Değil

İlk olarak tükettiği enerji başta olmak üzere verimsizlik ve ses gibi şikayetler alan madencilik faliyetleri oldukça şikayet alıyor. Özellikle Çin, kripto para madenciliğini tamamen yasaklamış durumda. Bu neden madencilik problemli günümüzde oldukça büyük bir problem haline geliyor.

Özellikle Çin’in madencilik yasaklamaları ardından yaşanan hashrate’in düşmesi, birçok açıdan Bitcoin’i kötü etkiledi.

63.000 dolar seviyesine kadar çıkan BTC, bu haberler sonrası 50.000 bandını kıramadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi arttı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala