IOU Token Nedir?

IOU token nedir

IOU “sana borçluyum” anlamına gelen “I owe you” cümlesinin kısaltmasıdır. Bu yazımızda IOU token nedir ve ne için kullanılır gibi soruları yanıtlayacağız.

IOU’nun tarihi 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Bir nevi senet olarak tabir edebileceğimiz “IOU”, yasal olarak bağlayıcı bir taahhütten ziyade gayri resmi bir yazılı anlaşma olarak özetlenebilir. IOU, bir tarafın diğer tarafa borçlu olduğunu kabul ettiği resmi olmayan bir belge anlamına gelir.

IOUlar, yasal belge olmadığından tahvil ve senetlerin aksine kıymetli evrak olarak kabul edilmezler. Bu da borçlunun IOU nedeniyle borcu fiilen ödemek gibi bir yasal yükümlülüğü olmadığı anlamına gelir.

IOU’lar bir kağıt parçasından ibaret olabileceği gibi sözlü bir anlaşma bile olabilir. IOU’lar, kişiye belirli bir tarihte borçlarını ödemeleri için bir hatırlatmadır.

IOU Token Nedir?

IOU token de IOU’ların tokenize edilmiş versiyonudur. IOU token’lere kripto para piyasasında şu sıralar sıklıkla rastlıyoruz. Örneğin Arbitrum airdrop’u dağıtılmdan Arbitrum’un (ARB) IOU versiyonu birçok borsada işleme açıldı. Bununla birlikte Pi Coin’in IOU versiyonun da bazı borsalarda listelendiğini ve işleme açıldığını görüyoruz.

Bir IOU, iki taraf arasındaki borç bağlantısını tanımlar. Örneğin arkadaşınıza bir miktar Bitcoin borç verdiyseniz ve işlemi belgelemek isterseniz iş arkadaşınız kişisel cüzdanınıza bir IOU token’i gönderebilir.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
554.879,12 TL 0,15%
ethereumETH/TRY
38.139,14 TL 0,90%
tetherUSDT/TRY
20,01 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.252,99 TL 0,09%
usd-coinUSDC/TRY
19,99 TL 0,00%
xrpXRP/TRY
10,48 TL 8,04%
cardanoADA/TRY
7,56 TL 0,20%
staked-etherSTETH/TRY
38.109,55 TL 0,89%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 1,05%
solanaSOL/TRY
425,48 TL 3,73%
Bağlantıyı kopyala