IOTA (MIOTA) Kaç TL

TKgZW90tG61


1 IOTA ne kadar1 IOTA kaç TL? 1 IOTA kaç dolar? 1 MIOTA kaç TL‘ye karşılık geliyor? Anlık MIOTA fiyat bilgisine ve IOTA ile ilgili detaylı verilerle anlık olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

IOTA Grafiği

 

IOTA/TL Fiyat Dönüştürücü


IOTA Nedir?

IOTA, 2015 yılında kurulan makine ekonomisi, nesnelerin interneti (IoT), akıllı şehirler ve mikro mobilite alanlarında çalışan bir vakıftır. İlk olarak çalışmalarını IoT alanında yürütseler de, zaman içinde IoT başta olmak üzere birçok sektörde etkin bir konuma gelmeyi başardılar. Bu sayede dünyanın başta gelen firmaları olmak üzere IoT ve mikro mobilite alanlarında etkin bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Son olarak çoğu blockchain projeleri gibi IOTA’nın da kodları açık kaynaklıdır.

IOTA Nasıl Çalışır?

IOTA’nın kendisi açık kaynaklı dağıtık defterdir, ama IOTA’nın amacı IoT alanında iletişimin ve güvenli ödemelerin gerçekleştirmesidir. Bu alanda ise blockchain teknolojisi yerine yönlendirilmiş akrilik grafiğini (DAG) uygular ve işlemlerden hiçbir ücret almaz. Bu sayede doğrulama ve işlem süreçleri daha hızlı olur.

Tangle Nedir?

Tangle, IOTA platformunu çalıştıran teknolojidir.

Kripto paraların kullandığı blockchain teknolojisi yerine, DAG protokolünün genelleştirilmiş bir konseptini kullanır.

Tangle ise, hash tabanlı kriptografi yöntemi Winternitz imzasını kullanır. Bu da, eliptik eğri kriptografisine (ECC) oranla işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesine sebep olur. Bu yüzden IOTA, diğer kripto paralara oranla işlem hızı alanında geçer.

İlk olrak 2017’de IOTA’nın hash fonksiyonundaki güvenlik açığı bulundu. Ama sonradan vakıf SHA-3 algoritmasının bir versiyonu olan Kerl’ü yerleştirdi. Bu sayede ikili sistemden üçlü sisteme geçip sistemdeki güvenliği artırdı.

Tangle Nasıl Çalışır?

Ölçeklenebilirlik

Tangle’ın ilk özelliği, ölçeklenebilir olmasında yatar. Bu da, birçok kişi ağı kullandıkça daha çok kişinin işlemleri işlemesi üzerine çalışır.

IOTA ve Tangle’da işlem gerçekleştirmek için, önceden iki işlemi onayladıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz.

Bu da, birçok kişinin Tangle ağını kullanmasına olanak tanır.

Bloklara Sahip Olmaması

Tangle’ın ikinci özelliği, işlemlerin doğrulanması için bloklara ihtiyaç duymamasıdır. Bu da işlemlerin birden fazla cihazlda tutulmasına olanak tanır.

Kendi node’unuzu çalıştırdığınız zaman, sistem sizin node’u ve tüm detaylarını sıra olmaksızın işler.

Tangle işlemleri gerçekleştikten sonra tüm detayları paylaşır ve kullanıcılar işlemleri onaylamak zorundadır.

Bu özellik sayesinde birçok cihaz birbirine bağlanabilir.

Çoklu İşlemler

IOTA ve Tangle çoklu işlemlere olanak sağlar.

Teknolojilerin en önemli özelliği, işlemlerin zincirlenmiş şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar. Ayrıca zincirlerin tasarımı ilk işlemin değerinin olduğunu ve geri kalan işlemlerin değerinin 0 olmasına dayanır. Bu sayede herhangi bir sıra gerekmez ve işlemlerinizi iptal etmenize gerek kalmaz.

JINN İşlemcileri

Tangle, JINN işlemcileri ile çalışır. Şu an işlemciler hakkında bilgiler olmasa da, tek bildiğimiz bir şey IoT ile etkileşimi değiştirmiş durumda.

Bunlar, saniyede binlerce işlemi gerçekleştirmeye yarayan işlemlerdir.

IOTA’nın Özelliği Nedir?

IOTA’nın ilk özelliği, blockchain yerine Tangle teknolojisini kullanılır. İkinci özellik ise, blockchain teknolojisinde IoT üzerinde çalışan ilk vakıf olduğunu söyleyebiliriz.

IOTA Nasıl Satın Alınır?

IOTA satın almak için IOTA’yı kabul eden kripto para borsalarından birinde hesap açmanız gerekir. Hesabınızı açtıktan sonra ise borsaların kimlik doğrulama süreçlerini tamamladıktan sonra alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Lirası ile IOTA (MIOTA) Satın Alma

Şu an borsalardan Türk Lirası ile IOTA satın almak mümkün değildir. Ayrıca, Türkiye’de hiçbir borsa IOTA satın alımını açmadığını söyleyebiliriz. Onun yerine Binance’den hesap açıp yatırdığınız TL’leri dolar endeksli stablecoin’lere çevirebilirsiniz.

Kredi Kartıyla IOTA (MIOTA) Satın Alma

  1. Kripto al bölümüne gidin ve ödeme yöntemi olarak kredi kartı seçin.
  2. Ödeme yönteminizi seçtikten sonra para birimi olarak Türk Lirası’nı (TRY) seçin.
  3. Ardından kaç TL’lik MIOTA alacağınıza karar verin ve işlem detaylarını onaylayın.
  4. Sonrasında sizden istenen tüm detayları doldurun ve işlemi onaylayın.
  5. İşlemi onayladıktan sonra kredi kartı sizi bankanın ödeme kanalına yönlendirecektir. Bu bölümde bankadan gelen şifreyi doğru yazdıktan sonra eğer işleminiz onaylanırsa Ethereum alım işleminiz gerçekleşmiştir.

Ama kredi kartı işlemleri yüksek komisyon içerir ve bankalar tarafından çoğunlukla reddedilir.

Üçüncü Parti Ödeme Yöntemleriyle IOTA (MIOTA) Satın Alma

  1. Borsanın TL ile kabul ettiği ödeme araçlarından birini seçin.
  2. Borsanın seçtiği üçüncü parti ödeme aracında hesabınızı oluşturun.
  3. Ardından banka hesabınızdan üçüncü parti hesabınıza ve sonrasında borsa hesabınıza aktarma işlemi gerçekleştirin.
  4. Sonrasında yatırdığınız parayla IOTA alın.

Üçüncü parti uygulamaları, size hem düşük komisyon ücreti ödemenizi sağlar hem de kolayca nakit transferleri sağlayarak kripto para alımınızı kolaylaştırır. Bu sayede kredi kartı işlemleri gerçekleştirmenize gerek kalmaz. Ayrıca üçüncü parti uygulamalarında para yatırma işlemlerinizin reddedilme olasılığı yoktur.

IOTA Yorumları

IOTA, 2015’de kurulduğundan beri ciddi yol aldı. Özellikle blockchain teknolojisi yerine son derece devrimsel bir konsept kullanmaları 2020’ye kadar sorun yaratsa da, zaman içinde hem birçok kişinin zararlarını telafi etmeleri hem de daha güvenli teknolojilerin geliştirilmesi sonucu birçok firmanın güvenini kazandı. Sonrasında 2021 yılının başında Wolkswagen yöneticisinin IOTA vakfına geçmesi ve birçok firmanın IOTA ile IoT ve mikro mobilite alanlarında iş birliği yapmaları sayesinde daha da bilinen bir platform haline geldi. Ayrıca gittikçe büyüyen akıllı şehir, mikro mobilite ve IoT sektörleri ise gelecekte IOTA’nın önemli bir konumda olacağını görmemize olanak sağlayabilir.

IOTA Satın Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

IOTA’yı kim geliştirdi?

IOTA, IOTA Vakfı tarafından açık kaynaklı olacak şekilde geliştirildi

Bitcoin ve IOTA ağları arasındaki farklar nelerdir?

Bitcoin (BTC) ağı, kişiler arası (P2P) işlemlere olanak tanırken, IOTA ağı hem kişiler arası hem de makineler arası transferlere olanak sağlar.

IOTA fiyatı neye göre belirleniyor?

IOTA fiyatı kripto para piyasasındaki gelişmelere, IOTA Vakfındaki gelişmelere ve diğer birçok farklı etkene göre belirlenir.

IOTA nasıl üretiliyor? IOTA nasıl kazanılır?

IOTA’nın üretimi, vakfın IOTA üretmek için harekete geçmesine göre değişir. Şu anki toplam arz 2.7 milyar civarına çoktan ulaşılmış durumda. Bu yüzden daha fazla IOTA çıkarılamaz.

Ama IOTA kazanmak için ödemelerinizi IOTA olarak alabilirsiniz. Ödemeleriniz maaş, ücret ve diğer türden işlemler olabilir. Bunun için ise ödeme altyapınızın IOTA’yı kabul etmesi gerekir. İkinci yöntem ise kripto para borsaları üzerinden IOTA ile işlemler yapmaktır. IOTA işlemlerinde düştükçe alım yapıp yükseldikçe yapacağınız satışlar ile kolayca kazanabilirsiniz.

IOTA (MIOTA) almak için en az kaç Türk Lirası gerekir?

Şu an TL ile IOTA almak mümkün değil. Ama kripto para borsalarından IOTA alacaksanız, Binance’de hesap açarak TL yatırıp paranızı dolar endeksli stablecoin’lere çevirebilirsiniz.

IOTA’larımı hemen satıp paraya çevirebilir miyim?

Dogecoin’lerinizi kripto para borsalarında kolayca satıp paraya çevirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak 10 DOGE almanız ve sonradan sattıktan sonra borsa cüzdanınız üzerinden üçüncü parti uygulamalara geçirebilirsiniz. Bu sayede Dogecoin’lerinizi satıp paraya çevirebilirsiniz.

Satın aldığım IOTA’larımı nasıl saklayacağım?

IOTA’larınızı TrustWallet, Mobile Wallet, Ledger Nano S, Coinbase Wallet, Nostalgia IOTA Light Wallet ve diğer birçok cüzdanı IOTA’larınızı saklamak için seçebilirsiniz.

IOTA fiyatı neden yükseliyor?

IOTA fiyatı, kripto para piyasasındaki gelişmeler, IOTA Vakfı’nın aktiviteleri ve daha birçok faaliyete göre şekillenir. Ama IOTA’nın fiyatının arkasındaki etmenler, giderek büyüyen IoT, mikro mobilite ve akıllı şehirler sektörü IOTA’nın değerinin artmasındaki en önemli etkenlerdir.

IOTA fiyatı neden düşüyor?

IOTA fiyatındaki düşüşleri kripto para piyasasındaki gelişmeler, kar satışları, aşırı değerlenme ve IOTA platformundaki gelişmeler olarak yorumlayabiliriz. Kar satışları, çoğunlukla IOTA aşırı değerli olduğu zaman gerçekleşir ve bu gelişme fiyatların düşüşüne sebep olur. IOTA platformundaki olumsuz gelişmeler ise fiyatı olumsuz yönde etkiler.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfadaki veriler, kripto para veri sağlayıcısı Coingecko tarafından sağlanmaktadır. Veriler gecikmeli olabilir. BTCHaber.com Coingecko tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Ata Tekeli

Ata Tekeli

Şu an İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde okuyan Ata Tekeli, teknoloji hakkında yazmaya 2 sene önce başladı. İlk olarak teknoloji haberleri üzerinden çalışmalarını yürüterek kariyerine başlasa da zaman içerisinde blockchain ve kripto varlık alanlarına girdikten sonra ilk olarak blockchain haberleri sonrasında da rehber editörlüğü işlerini yürütüyor. İlk olarak Coinkolik’te gece editörü pozisyonunda göreve başlayan Ata sonrasında hem Coinkolik’de hem de BTCHaber’de rehber içerikler hazırlamaya devam ediyor. Blockchain alanında ilk olarak öğrenci kulübü kurmakla başlayan yolculuğum, sonrasında öğrenci kulüplerinin oluşturduğu bir öğrenci birliğinin kuruluşunda rol aldı. İlk öğrenci topluluğu kurma işinden sonra Blockchain Education Network’de (BEN) aktif faaliyet gösteren BEN Turkey kuruluşunun kuruluşunda rol aldı ve 1 yıl boyunca teknoloji ve AR-GE biriminde görev aldı. Tüm bu işlerin gerçekleştiği esnada İstanbul Üniversitesi Blockchain Kulübü kurucu başkan yardımcılığını yürütmüş olarak aynı anda dünyanın en büyük hızlandırma programı olan Mousebelt ve Google öğrenci kulüp ağına sokulmasında önemli rol oynadım. Tüm bu tecrübelerim dışında, Mart 2020 yılından itibaren startup kurma girişimlerinde de bulunarak ilk tecrübemi Coronathon’da yaşadım. Coronathon’da ilk 30’a girip ardından ikinci girişim tecrübem olan İstanbul Blockchain Okulu’nun Sprint etkinliğine katıldım ve orada da finalist olarak sunumları gerçekleştirdik. Sonrasında girişim kurmak için farklı seçenekleri arayarak en sonunda Şubat 2020’de üçüncü girişimimi kurmaya kalktım ve şu ana kadar TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Ege Bölgesi finalinde ilk 6 takımın içinde yer alıyorum. Ayrıca akademik alanda da çalışma yürüterek İstanbul Üniversitesi’nde blockchain alanında çalışmaların gerçekleştirilmesine programlama eğitimi ve diğer projelerin yönetiminde aktif rol alıyorum. Kriptomeda ekibine şubatın ilk haftasında girsem de altı ay içerisinde SEO ve rehber içeriklerinin üretiminde aktif rol aldım ve şu anki çalışmalarımı blockchain alanında finans, veri analizi ve programlama ile birlikte sistem tasarımı konularında çalışmalarımı yoğunlaştırmış olup Almanca öğrenip IELTS çalışmaları yapıyorum. Son olarak, kripto varlık alanında farklı piyasalarda araştırmalar gerçekleştirip, aktif olarak farklı varlıklara farklı piyasalar ve araçlar üzerinden etkileşime giriyorum.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 386.179,39 TL 0,60%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.583,71 TL 2,76%
cardano
Cardano (ADA) 21,77 TL 2,29%
tether
Tether (USDT) 8,55 TL 0,52%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.514,96 TL 1,99%
xrp
XRP (XRP) 9,40 TL 2,76%
solana
Solana (SOL) 1.472,30 TL 3,63%
polkadot
Polkadot (DOT) 304,06 TL 13,84%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,13 TL 3,99%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,47 TL 0,07%
Copy link
Powered by Social Snap