bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 59,654.98 3.05%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,196.34 2.08%
bnb
BNB (BNB) $ 534.99 0.25%
solana
Solana (SOL) $ 143.22 3.03%
xrp
XRP (XRP) $ 0.526623 10.60%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.440009 6.55%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.112518 4.59%

IOTA (MIOTA) Kaç Dolar?

cache v2


1 IOTA ne kadar? 1 IOTA kaç dolar? 1 MIOTA kaç USD‘ye karşılık geliyor? Anlık MIOTA fiyat bilgisine ve IOTA ile ilgili detaylı verilerle anlık olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

IOTA Grafiği

IOTA/USD Fiyat Dönüştürücü


IOTA Nedir?

IOTA, 2015 yılında kurulan makine ekonomisi, nesnelerin interneti (IoT), akıllı şehirler ve mikro mobilite alanlarında çalışan bir vakıftır. İlk olarak çalışmalarını IoT alanında yürütseler de, zaman içinde IoT başta olmak üzere birçok sektörde etkin bir konuma gelmeyi başardılar. Bu sayede dünyanın başta gelen firmaları olmak üzere IoT ve mikro mobilite alanlarında etkin bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Son olarak çoğu blockchain projeleri gibi IOTA’nın da kodları açık kaynaklıdır.

IOTA Nasıl Çalışır?

IOTA’nın kendisi açık kaynaklı dağıtık defterdir, ama IOTA’nın amacı IoT alanında iletişimin ve güvenli ödemelerin gerçekleştirmesidir. Bu alanda ise blockchain teknolojisi yerine yönlendirilmiş akrilik grafiğini (DAG) uygular ve işlemlerden hiçbir ücret almaz. Bu sayede doğrulama ve işlem süreçleri daha hızlı olur.

Tangle Nedir?

Tangle, IOTA platformunu çalıştıran teknolojidir.

Kripto paraların kullandığı blockchain teknolojisi yerine, DAG protokolünün genelleştirilmiş bir konseptini kullanır.

Tangle ise, hash tabanlı kriptografi yöntemi Winternitz imzasını kullanır. Bu da, eliptik eğri kriptografisine (ECC) oranla işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesine sebep olur. Bu yüzden IOTA, diğer kripto paralara oranla işlem hızı alanında geçer.

İlk olrak 2017’de IOTA’nın hash fonksiyonundaki güvenlik açığı bulundu. Ama sonradan vakıf SHA-3 algoritmasının bir versiyonu olan Kerl’ü yerleştirdi. Bu sayede ikili sistemden üçlü sisteme geçip sistemdeki güvenliği artırdı.

Tangle Nasıl Çalışır?

Ölçeklenebilirlik

Tangle’ın ilk özelliği, ölçeklenebilir olmasında yatar. Bu da, birçok kişi ağı kullandıkça daha çok kişinin işlemleri işlemesi üzerine çalışır.

IOTA ve Tangle’da işlem gerçekleştirmek için, önceden iki işlemi onayladıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz.

Bu da, birçok kişinin Tangle ağını kullanmasına olanak tanır.

Bloklara Sahip Olmaması

Tangle’ın ikinci özelliği, işlemlerin doğrulanması için bloklara ihtiyaç duymamasıdır. Bu da işlemlerin birden fazla cihazlda tutulmasına olanak tanır.

Kendi node’unuzu çalıştırdığınız zaman, sistem sizin node’u ve tüm detaylarını sıra olmaksızın işler.

Tangle işlemleri gerçekleştikten sonra tüm detayları paylaşır ve kullanıcılar işlemleri onaylamak zorundadır.

Bu özellik sayesinde birçok cihaz birbirine bağlanabilir.

Çoklu İşlemler

IOTA ve Tangle çoklu işlemlere olanak sağlar.

Teknolojilerin en önemli özelliği, işlemlerin zincirlenmiş şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar. Ayrıca zincirlerin tasarımı ilk işlemin değerinin olduğunu ve geri kalan işlemlerin değerinin 0 olmasına dayanır. Bu sayede herhangi bir sıra gerekmez ve işlemlerinizi iptal etmenize gerek kalmaz.

JINN İşlemcileri

Tangle, JINN işlemcileri ile çalışır. Şu an işlemciler hakkında bilgiler olmasa da, tek bildiğimiz bir şey IoT ile etkileşimi değiştirmiş durumda.

Bunlar, saniyede binlerce işlemi gerçekleştirmeye yarayan işlemlerdir.

IOTA’nın Özelliği Nedir?

IOTA’nın ilk özelliği, blockchain yerine Tangle teknolojisini kullanılır. İkinci özellik ise, blockchain teknolojisinde IoT üzerinde çalışan ilk vakıf olduğunu söyleyebiliriz.

IOTA Nasıl Satın Alınır?

IOTA satın almak için IOTA’yı kabul eden kripto para borsalarından birinde hesap açmanız gerekir. Hesabınızı açtıktan sonra ise borsaların kimlik doğrulama süreçlerini tamamladıktan sonra alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Borsalardan alım gerçekleştirmek için Kraken ve Gemini başta olmak üzere birçok borsadan faydalanabilirsiniz.

ABD Doları ile IOTA (MIOTA) Satın Alma

Borsalardan IOTA satın almak için Kraken ve Coinbase Pro kullanabilirsiniz. Ama çoğu borsa ABD Doları endeksli stablecoin’ler ile işlemlere olanak verdiği için yatırdığınız dolarları Tether’e (USDT) çevirebilirsiniz.

Kredi Kartıyla IOTA (MIOTA) Satın Alma

  1. Kripto al bölümüne gidin ve ödeme yöntemi olarak kredi kartı seçin.
  2. Ödeme yönteminizi seçtikten sonra para birimi olarak ABD Doları’nı (USD) seçin.
  3. Ardından kaç USD’lik MIOTA alacağınıza karar verin ve işlem detaylarını onaylayın.
  4. Sonrasında sizden istenen tüm detayları doldurun ve işlemi onaylayın.
  5. İşlemi onayladıktan sonra kredi kartı sizi bankanın ödeme kanalına yönlendirecektir. Bu bölümde bankadan gelen şifreyi doğru yazdıktan sonra eğer işleminiz onaylanırsa Ethereum alım işleminiz gerçekleşmiştir.

Ama kredi kartı işlemleri yüksek komisyon içerir ve bankalar tarafından çoğunlukla reddedilir.

Üçüncü Parti Ödeme Yöntemleriyle IOTA (MIOTA) Satın Alma

  1. Borsanın ABD Doları ile kabul ettiği ödeme araçlarından birini seçin.
  2. Borsanın seçtiği üçüncü parti ödeme aracında hesabınızı oluşturun.
  3. Ardından banka hesabınızdan üçüncü parti hesabınıza ve sonrasında borsa hesabınıza aktarma işlemi gerçekleştirin.
  4. Sonrasında yatırdığınız parayla IOTA alın.

Üçüncü parti uygulamaları, size hem düşük komisyon ücreti ödemenizi sağlar hem de kolayca nakit transferleri sağlayarak kripto para alımınızı kolaylaştırır. Bu sayede kredi kartı işlemleri gerçekleştirmenize gerek kalmaz. Ayrıca üçüncü parti uygulamalarında para yatırma işlemlerinizin reddedilme olasılığı yoktur.

EFT/Havale İşlemleri ile IOTA Satın Alma

EFT/Havale işlemleri aracılığıyla IOTA satın almak için, ilk olarak borsaların para aktarma sekmesine gitmeniz gerekir. Ardından banka hesabını tanıttıktan sonra borsa hesabınıza fon aktarmanız gerekir. Fonlarınızı aktarma tamamlandıktan sonra borsalar üzerinden alım gerçekleştirebilirsiniz.

IOTA Yorumları

IOTA, 2015’de kurulduğundan beri ciddi yol aldı. Özellikle blockchain teknolojisi yerine son derece devrimsel bir konsept kullanmaları 2020’ye kadar sorun yaratsa da, zaman içinde hem birçok kişinin zararlarını telafi etmeleri hem de daha güvenli teknolojilerin geliştirilmesi sonucu birçok firmanın güvenini kazandı. Sonrasında 2021 yılının başında Wolkswagen yöneticisinin IOTA vakfına geçmesi ve birçok firmanın IOTA ile IoT ve mikro mobilite alanlarında iş birliği yapmaları sayesinde daha da bilinen bir platform haline geldi. Ayrıca gittikçe büyüyen akıllı şehir, mikro mobilite ve IoT sektörleri ise gelecekte IOTA’nın önemli bir konumda olacağını görmemize olanak sağlayabilir.

IOTA Satın Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

IOTA’yı kim geliştirdi?

IOTA, IOTA Vakfı tarafından açık kaynaklı olacak şekilde geliştirildi

Bitcoin ve IOTA ağları arasındaki farklar nelerdir?

Bitcoin (BTC) ağı, kişiler arası (P2P) işlemlere olanak tanırken, IOTA ağı hem kişiler arası hem de makineler arası transferlere olanak sağlar.

IOTA fiyatı neye göre belirleniyor?

IOTA fiyatı kripto para piyasasındaki gelişmelere, IOTA Vakfındaki gelişmelere ve diğer birçok farklı etkene göre belirlenir.

IOTA nasıl üretiliyor? IOTA nasıl kazanılır?

IOTA’nın üretimi, vakfın IOTA üretmek için harekete geçmesine göre değişir. Şu anki toplam arz 2.7 milyar civarına çoktan ulaşılmış durumda. Bu yüzden daha fazla IOTA çıkarılamaz.

Ama IOTA kazanmak için ödemelerinizi IOTA olarak alabilirsiniz. Ödemeleriniz maaş, ücret ve diğer türden işlemler olabilir. Bunun için ise ödeme altyapınızın IOTA’yı kabul etmesi gerekir. İkinci yöntem ise kripto para borsaları üzerinden IOTA ile işlemler yapmaktır. IOTA işlemlerinde düştükçe alım yapıp yükseldikçe yapacağınız satışlar ile kolayca kazanabilirsiniz.

IOTA (MIOTA) almak için en az kaç Türk Lirası gerekir?

Şu an TL ile IOTA almak mümkün değil. Ama kripto para borsalarından IOTA alacaksanız, Binance’de hesap açarak TL yatırıp paranızı dolar endeksli stablecoin’lere çevirebilirsiniz.

IOTA’larımı hemen satıp paraya çevirebilir miyim?

Dogecoin’lerinizi kripto para borsalarında kolayca satıp paraya çevirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak 10 DOGE almanız ve sonradan sattıktan sonra borsa cüzdanınız üzerinden üçüncü parti uygulamalara geçirebilirsiniz. Bu sayede Dogecoin’lerinizi satıp paraya çevirebilirsiniz.

Satın aldığım IOTA’larımı nasıl saklayacağım?

IOTA’larınızı TrustWallet, Mobile Wallet, Ledger Nano S, Coinbase Wallet, Nostalgia IOTA Light Wallet ve diğer birçok cüzdanı IOTA’larınızı saklamak için seçebilirsiniz.

IOTA fiyatı nelere bağlı olarak hareket eder?

IOTA fiyatı, teknik göstergeler, IOTA protokolündeki gelişmeler,  ve IOTA’nın rakiplerindeki gelişmeler fiyatı belirlemede etkili olur. Ama IOTA’nın fiyatı mikromobilite, nesnelerin interneti (IoT) ve akıllı şehirler alanındaki gelişmeler ise IOTA’nın fiyatında hangi yöne doğru kayacağı hakkında ciddi fikir verir . Son olarak, teknik göstergeler bize fiyat hakkında belli bilgiler sunsa da, uzun vadede temel özellikleri kullanarak yapılan analizler sizlere fiyatı gösterir.

IOTA’nın son güncellemesi nedir?

IOTA’nın son güncellemesi Chrysalis olarak geçiyor. Chrysalis güncellemesi ile ağdaki ölçeklenebilirlik ve güvenliğin artırılması hedefleniyor.

IOTA’nın devrimsel özellikleri nelerdir?

IOTA, blockchain ağlarında bloklar olmadan ölçeklenebilirlik ve merkezsizlik problemlerini çözen ilk platformlardan biridir. Bunun sonucu olarak IoT alanında ciddi gelişmeler kaydetti.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfadaki veriler, kripto para veri sağlayıcısı Coingecko tarafından sağlanmaktadır. Veriler gecikmeli olabilir. BTCHaber.com Coingecko tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Ata Tekeli

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde okuyan Ata Tekeli, teknoloji hakkında yazmaya 2 sene önce başladı. İlk olarak teknoloji haberleri üzerinden çalışmalarını yürüterek kariyerine başlasa da zaman içerisinde blockchain ve kripto varlık alanlarına girdikten sonra ilk olarak blockchain haberleri sonrasında da rehber editörlüğü işlerini yürütüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala