İngiliz Kuruluş DeHealth’ten Sağlık Metaverse’ü

ingiliz kurulus dehealthten saglik metaverseu

İngiltere’de faaliyet gösteren DeHealth isimli kâr amacı gütmeyen kuruluş, sağlık sektörünü metaverse ile bir araya getiriyor. Şirket bu proje sayesinde, milyonlarca doktor ve hastayı bir araya getirebilecek. Doktorlar ve hastalar 3D formatında birbiriyle etkileşim kurabilecek.

DeHealth Sağlık Metaverse’ü için Düğmeye Bastı

Metaverse kavramı daha bilinir hale gelmeye devam ederken, kullanım alanı da genişliyor. Kâr amacı gütmeyen sağlık kuruluşu DeHealth de yeni hamlesiyle metaverse‘ü sağlık sektörüne getirmeye hazırlanıyor. Oluşturulacak olan metaverse’de milyonlarca doktor ve hastanın birlikte çalışması, etkileşime girmesi sağlanacak. Ayrıca, anonimleştirilmiş tıbbi veriler satılarak, sanal varlık kazanılabilecek.

ingiliz kurulus dehealthten saglik metaverseu 2

Ekosistemin içinde kullanılacak kripto para biriminin isminin HLT (Health) token olacağı da açıklandı.

DeHealth‘in metaverse‘ü; Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik ve Karma Gerçeklik teknolojilerinin bir uzantısı olacak. Yani, bir doktor ve bir hasta tıpkı gerçek dünyadaki gibi iletişim kurabilecek. Kullanıcılar dijital kimliklerini oluşturabilecek. Kullanıcıların tıbbi verileri diğer dijital platformlar aracılığıyla toplanacak ve anonimleştirilecek.

DeHealth kurucusu Anna Bondarenko yeni projeyi şu sözlerle anlattı:

“Hedefimiz dünyadaki herkese en gelişmiş teknolojileri sunmak. İkametleri, sosyal statüleri ve maddi durumları ne olursa olsun sağlıklarını korumak. Sağlık hizmetlerinin geleceği tedavide değil, hastalıkların önlenmesinde yatmaktadır. Yapay zekamız, insan normundan en ufak sapmaları fark edecek ve bu konuda uyaracaktır. HLT sayesinde metaverse’deki herkes kişisel olmayan tıbbi bilgilerini satabilir.”

Proje akıllı telefonlar ve bilgisayarlardan desteklenecek.

DeHealth, metaverse’ün ön sürümünü 2022 yılında kullanıma sunmayı planlıyor. Tahminlere göre, 3 milyon kullanıcı platforma erişim sağlayacak.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 483.981,30 TL 8,69%
ethereum
Ethereum (ETH) 33.681,74 TL 13,89%
tether
Tether (USDT) 13,52 TL 0,15%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.791,01 TL 17,95%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,52 TL 0,06%
cardano
Cardano (ADA) 14,19 TL 15,47%
solana
Solana (SOL) 1.383,02 TL 18,55%
xrp
XRP (XRP) 8,23 TL 12,44%
terra-luna
Terra (LUNA) 780,93 TL 26,76%
polkadot
Polkadot (DOT) 239,94 TL 21,48%
Bağlantıyı kopyala