İlk Yazı, İlk Heyecan…

Ilk Yazi Ilk Heyecan...

Sanıyorum ilk makalemi yazdığım günden beri 30 yıl geçti ama ne zaman yepyeni bir mecrada yazı yazmaya başlasam, ilk günkü gibi heyecanlanırım. Şimdi de öyleyim.

Ancak bu sefer ekonominin bir kez daha ateşten gömlek giydiği bir zamanda BTCHaber’de yazmaya başlıyorum. Tasarruf sahiplerinin bir yıl sonra enflasyon karşısında düşük sayılabilecek seviyedeki faize para yatırmak istememeleri, altın ve dolar gibi klasik yatırım araçlarının yanında yeni yatırım araçlarını da odak alanlarına almalarına yol açtı diyebilirim.

Mesela yeni enstrüman olan BITCOIN’ in yanında, bir anda yükselen gümüş de yatırımcıların görüş alanına girdi. Hatta bir ara palladium’u da kafaya takanlar oldu ama, buralarda işlem yapmak kolay değil. Aslında sadece palladium değil diğer emtia tahtalarının çoğu adeta “centilmenler kulübü” gibidir. Her elini kolunu sallayan bu piyasalarda işlem yapamaz. Ancak ve ancak aracılar yoluyla yatırımcılar işlem yapabilirler. Çünkü bu piyasaların tanımlanmış otoriteleri vardır.

Diğer taraftan kripto paraların işlem gördüğü mecralar anonim ve otonom oldukları için daha özgür ve “sosyal” piyasalar olarak göze çarpmakta. Bir de sınırlı sayıda üretilen kripto paraların hızlı değer kazanma ve hızlı değer kaybetme performansı yatırımcıları cezbediyor diyebilirim.

Çok iyi hatırlıyorum pandeminin ilk günlerinde hafta sonu evlerimizde otururken, Dan Levent ile Instagram’dan canlı yayınlarla BITCOIN konusunda derinlikli analizler yapmıştık. Sayın Levent’in tüm öngörüleri nokta atışı isabet sağladığı için epey rağbet görmüştü bu yayınlar. BITCOIN 5000 Doların altında seyrederken, “10.000 Doları aşacak gibi gözüküyor” demiş, altında da 2000 Dolar seviyesine doğru bir yükseliş ihtimalinin yüksek olduğunu söylemişti. Hem teknik hem de temel taraftan bu ihtimallerin sebeplerini anlatırken elbette çeşitli senaryoları da seslendirmiştik.

Ekonomiste al-sat sormak mantıklı bir davranış olmadığından, ben üzerime düşen vazifeyi yaptım ve ekonomik parametrelerin piyasalar üzerindeki muhtemel etkilerini aktarmaya çalıştım. BTC Haber içinde aynı şeyi yapacağım. Finansal Okuryazarlığın artması ve tasarruf sahiplerinin mantık çerçevesinde yatırım yapmaları için gerekli bilgilendirmeleri yapacağım. Elbette, kripto paraların temel yaklaşımlarını ve teorik altyapısını da sizlerle paylaşacağım.

Yeni nesil, herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymadan yaşanabileceğine inanıyor. Açıkçası otomobillerin pek yakında otonom yani direksiyona ihtiyaç duyulmayacak hale geleceğini biliyorsak, buna da inanmalıyız. Bir alış veriş birimi yaratmak için herhangi bir otoriteye ihtiyaç duyulmayacağı kripto paraların ortaya çıkışıyla anlaşılmış durumda.

Özetle, bizi pek yakında bambaşka bir dünya bekliyor. Bu yeni dünyada rehberlerinizden biri olmaya çalışacağım.

Emre Alkin

Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin; Saint Michel Fransız Lisesi'ni 1987 ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni de 1991'de bitirdikten sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1996 yılında Doktorasını yine aynı Üniversite'de tamamlayarak ve 1997'de “doçent”; 2002 yılında ise “profesör” unvanını aldı. 1999-2003 yılları arasında İMKB Başkan Danışmanlığı, 2000 yılında TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevini yürüten Prof. Dr. Emre Alkin; Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev yaptı. Çeşitli gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı, TV8, SKYTÜRK, A HABER, CNNTURK, TRTHABER, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapan Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi’nde “Paylaşmasak Olmazdı” isimli sayfasıyla içimizdeki kahramanlara yer vermektedir. Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmış olan Alkin, İzmir’in spor kulüplerinden Göztepe Sportif A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği de yapmıştır. 2017 - 2019 yılları arasında Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır . Alkin, “Uzlaşmazlık Çözümü” konusunda şirketler ve kamu arasında ulusal ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Ödeme Sistemleri, Mobil Teknolojiler, Finans ve Mali Konular ile ilgili uluslararası şirketlerde görev yapmaktadır. Prof. Dr. Emre Alkin’in; “Risk Management”,“Finansal Aracılığın Evrimi”, “Bankalarda Risk Yönetimine Giriş”, Yalın Alpay’la birlikte kaleme aldığı “Dünden Bugüne Gaziantep”, “Her Şey Ekonomi Değil” , "Paylaşmasak Olmazdı”, “Fikret Mualla’nın Sanatı” ve 2017 yılının en iyi iş kitabı seçilen “Olaylarla Türkiye Ekonomisi” isimli, biri İngilizce olmak üzere sekiz kitabı bulunmaktadır. Ayrıca insan ilişkilerinin dünden bugüne evrimi üzerine yazdığı “Seve Seve Aldattım” isimli kitabı da 2017'nin çok satan kitaplar arasında yer almıştır. 2018 Eylül ayında çıkan "Mükemmeli Arayan Kadın" isimli ilk romanı ile de büyük ses getirmiştir. 2019 yılının Kasım ayında çıkmış olan "İktisattan Çıkış " kitabı oldukça beğenilmiş ve tüm geliri Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği'ne bağışlanmıştır. Prof. Dr. Emre ALKİN, iki çocuk babası olup, Türkçe, İngilizce ve Fransızca konferanslar vermektedir.
https://emrealkin.com/tr/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
560.384,93 TL 0,45%
ethereumETH/TRY
38.434,34 TL 0,74%
tetherUSDT/TRY
20,14 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.302,77 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,55 TL 6,06%
cardanoADA/TRY
7,63 TL 0,37%
staked-etherSTETH/TRY
38.388,40 TL 0,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,15%
solanaSOL/TRY
429,55 TL 3,77%
Bağlantıyı kopyala