Hindistan Merkez Bankası, Dijital Rupi Testlerini Yıl Sonuna Kadar Başlatmayı Planlıyor

hindistan merkez bankasi dijital rupi testlerini yil sonuna kadar baslatmayi planliyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı, dört ay içinde dijital rupi testlerine başlanabileceğini duyurdu. 

RBI Başkanı Shaktikanta Das, bankanın bu yıl Aralık ayına kadar dijital rupi için ilk test programını başlatabileceğini açıkladı. Hamle, Hindistan CBDC’sinin güvenliği ve yerel ekonomik ağ üzerindeki etkisi üzerinde belirleyici olacak. 

Bir CNBC röportajında Shaktikanta Das, Hindistan Merkez Bankası’nın yıl bitmeden CBDC testlerine başlamayı planladığını açıkladı. Banka, bir dijital rupinin Hindistan finans sektörüne nasıl entegre edilebileceğini inceleyecek. Test programları ayrıca projenin güvenliğini de analiz edecek:

“Bence yıl sonuna kadar, testlerimizi başlatabilecek durumda olmalıyız -belki de öyle olacağız.”

Bununla birlikte Das, RBI’nin konuyu yakından ilgilendireceğini belirtti:

“Bu konuda son derece dikkatliyiz çünkü bu sadece RBI için değil, küresel olarak tamamen yeni bir ürün.”

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 367.061,69 TL 2,97%
ethereum
Ethereum (ETH) 24.870,25 TL 6,84%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,26%
cardano
Cardano (ADA) 18,58 TL 2,87%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.007,17 TL 7,13%
xrp
XRP (XRP) 7,90 TL 7,33%
solana
Solana (SOL) 1.161,71 TL 7,95%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,21%
polkadot
Polkadot (DOT) 252,54 TL 5,35%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,76 TL 8,04%
Copy link
Powered by Social Snap