Hindistan Merkez Bankası Bu Kez Stablecoin’ler için Konuştu

hindistan merkez bankasi bu kez stablecoinler icin konustu

Hindistan ve kripto para birimleri arasındaki belirsizlik devam ediyor. Ülke, başta kripto para birimlerini yasaklama yoluna giderken, şimdilerde düzenleyici bazı yasalar yürürlüğe koyma peşinde. Diğer yandan Hindistan Merkez Bankası da zaman zaman yaptığı açıklamalarla sektöre dair fikirlerini dile getiriyor. Hindistan Merkez Bankası, bu kez de stablecoin‘ler hakkında bazı açıklamalar yaptı.

Hindistan Merkez Bankası Stablecoin’ler Konusuna Değindi

Hindistan Merkez Bankası, kripto para birimleriyle ilgili endişelere sahip. Yeni çıkan haberlere göre, bu kez hedefte stablecoin’ler var. Kurum, stablecoin’lerle ilgili şüpheci bir bakış açısına sahip. Öyle ki banka, ABD doları ya da diğer yabancı para birimlerine sabit stablecoin’lerin Hindistan rupisini zayıflatacağını düşünüyor. Hatta iddiaya göre bu şüpheler, hükümet ile de paylaşıldı. Buradaki ana endişe, yakın gelecekte şirketlerin ya da trader’ların stablecoin kullanmaya başlaması. Banka ayrıca stablecoin’lerin kabul edilmesiyle birlikte, döviz dalgalanmaları üzerindeki etkisinin azalacağını düşünüyor.

hindistan merkez bankasi bu kez stablecoinler icin konustu 2

Bir diğer öne çıkan nokta da bazı borsalardaki stablecoin mevduatlarının yüksek faiz oranları getirmesi. Yatırımcıları cezbeden bu detay, merkez bankası için olumsuz bir etki oluşturabilir.

Kripto para birimlerine ve stablecoin’lere çok da sıcak bakmayan banka, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için hükümete kısa süre önce bir teklif göndermişti. Ülkede CBDC adına çalışmalar devam ediyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 483.938,16 TL 1,63%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.884,05 TL 3,28%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,25%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.839,92 TL 3,07%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,44 TL 0,12%
cardano
Cardano (ADA) 13,72 TL 4,35%
xrp
XRP (XRP) 8,01 TL 2,66%
solana
Solana (SOL) 1.200,16 TL 0,50%
terra-luna
Terra (LUNA) 862,33 TL 2,46%
polkadot
Polkadot (DOT) 235,89 TL 0,67%
Bağlantıyı kopyala