bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,450.46 0.63%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,949.04 2.37%
bnb
BNB (BNB) $ 539.13 0.94%
solana
Solana (SOL) $ 133.57 1.03%
xrp
XRP (XRP) $ 0.480431 3.37%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.437908 2.43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.144271 3.32%

Grayscale kararı sonrasında Bitcoin yükselişe geçti

grayscale karari sonrasinda bitcoin yukselise gecti

Federal Temyiz Mahkemesi’nin Grayscale Investments’a dair kritik bir kararı, Bitcoin ve kripto para sektörüne adeta bir can suyu oldu. Bu kararın etkileri, kripto para ve ilgili hisse senetlerinin değerlerinde gözle görülür bir yükselişe yol açtı.

Grayscale Kararı, ETF Umutlarını ve Yatırımcı Güvenini Artırıyor

ABD’nin üst yargı organlarından biri olan Federal Temyiz Mahkemesi, Grayscale Investments’ın Bitcoin fonunun Borsa Yatırım Fonu (ETF) olarak kabul edilip edilmemesi konusunda yeniden değerlendirme yapılması gerektiğine hükmetti. Bu kararın ardından, Bitcoin fiyatı yaklaşık olarak yüzde 5 oranında bir artış göstererek 27.000 dolar seviyelerine ulaştı.

Grayscale’ın kendi fonu olan GBTC, net varlık değerinde yüzde 17 oranında bir artış yaşarken, iskontosunu da yüzde 25’ten yüzde17’ye indirdi. Bu gelişmeler, piyasada ETF dönüşümünün önündeki engellerin kalkabileceğine dair iyimser bir hava yarattı.

Yargıç Neomi Rao’nun ifadeleriyle, federal kurumların “benzer durumları aynı şekilde değerlendirmesi” gerektiği belirtildi. Aynı yargı organı, iki farklı Bitcoin vadeli işlem fonunun işlem görmesini onaylamış, fakat Grayscale’ın fonu için aynı izni vermemişti.

Bu pozitif havanın etkisi yalnızca Bitcoin ile sınırlı kalmadı. Coinbase ve MicroStrategy hisseleri sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 9 oranında değer kazanırken, madencilik şirketleri Marathon Digital, Riot Platforms ve Hut 8 Mining de önemli artışlar yaşadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. Erken yaşta bilgisayar ve internetle tanışan Burak, Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerikler üreterek sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala