bitcoinBTC/USD
$ 61,772.55 8.22%
ethereumETH/USD
$ 3,425.95 4.97%
cardanoADA/USD
$ 0.646838 4.31%
xrpXRP/USD
$ 0.586228 0.89%
bnbBNB/USD
$ 412.88 3.88%
solanaSOL/USD
$ 123.05 13.39%
avalanche-2AVAX/USD
$ 41.47 5.08%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.125522 31.68%
tronTRX/USD
$ 0.142838 0.31%
chainlinkLINK/USD
$ 19.57 2.90%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.03 0.50%
aptosAPT/USD
$ 12.34 22.36%
arbitrumARB/USD
$ 1.97 5.46%
optimismOP/USD
$ 3.89 3.04%

Paylaş

GBTC’deki çıkışlara rağmen Bitcoin ETF’lerindeki net giriş artıyor

btc etf

Grayscale’in GBTC ürünü, spot Bitcoin ETF’e dönüşmesinin ardından büyük miktarda satış yaşamasına karşın ETF’ler güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor.

CoinDesk’in haberine göre, üçüncü günün kapanışının ardından Bitcoin ETF’lerine girişler 894 milyon dolar civarında yer aldı.

BlackRock’ın IBIT ürünü, 16.362 BTC ekleyerek lider konumda yer alırken, onu 12.112 BTC ile Fidelity’nin FBTC’si takip etti. GBTC’nin yaklaşık 25.000 BTC kaybetmesi sebebiyle net girişler düşüş yaşadı.

GBTC’nin ETF’e dönüştürülmesinden önce şirket, yüzde 2’lik bir yönetim ücreti talep ederken daha sonra bunu yüzde 1,5’a düşürdü. Buna karşın rakiplerinden 100 baz puan daha fazla bir ücret talep etmiş oldu. Ayrıca, GBTC’nin ETF’e dönüştürülmesi sebebiyle fonun artık NAV’ye göre indirimli olarak işlem görmemesi de yatırımcıların satış yapmasına zemin hazırladı.

Yaşanan bu probleme karşın ETF’lere olan genel ilgi, net girişlerin artı konumda yer almasını sağladı.

Bloomberg’ün ETF analisti Eric Balchunas, yeni ETF ürünlerinin ETF sektörü için oldukça heyecan verici bir başarı yakaladığın iddia etti ve 10 milyar dolarlık işlem hacminin önemine dikkat çekti. Analist, 2023’te 500 yeni ETF’in piyasaya sürüldüğü ve bunların tamamının işlem hacminin 450 milyon dolar olduğunu hatırlattı.

ETF’lerin piyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin’in de zayıf performans gösterdiği göz önüne alındığında, mevcut tablo oldukça önemli görünüyor.

Ekonomi yazarı Richard Russell, piyasaların fikir ürettiğini belirtti ve BTC’nin 50.000 doların üzerine çıkması ya da daha sonraki dönemde ATH seviyesine ulaşması halinde herkesin ETF’lerin bu tablosunu başarılı olarak nitelendireceğini aktardı. Aksi bir senaryoda ise düşüş bekleyenlerin ETF’lerin başarısız olduğunu iddia edeceğini ifade etti.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala