bitcoinBTC/TRY
1.188.494,61 TL 6,56%
ethereumETH/TRY
63.756,85 TL 7,07%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
7.002,20 TL 0,75%
xrpXRP/TRY
17,84 TL 7,64%
solanaSOL/TRY
2.021,89 TL 5,75%
usd-coinUSDC/TRY
28,72 TL 0,71%
staked-etherSTETH/TRY
63.918,97 TL 6,76%
cardanoADA/TRY
15,76 TL 10,39%
dogecoinDOGE/TRY
2,73 TL 7,66%

Paylaş

Gayrimenkul destekli stablecoin, çıpasını kaybetti

stablecoin

Gayrimenkul destekli stablecoin USDR, 1 dolar sabitliğini kaybetti. USDR, 0,53 dolara kadar geriledi. Projenin ekibi bu durumun sadece bir likidite sorunu olduğunu bildirdi. Ekip, projenin desteklenmesi gayrimenkul ve dijital varlıkların kullanılacağını açıkladı.

Cardano Tabanli Stablecoin Piyasaya Cikmaya Hazirlaniyor1

USDR depeg oldu; projeden açıklama geldi

Gayrimenkul destekli stablecoin USDR, itfa işlemlerinden kaynaklanan sorun nedeniyle çıpasını kaybetti. Proje ekibi, hazinenin borç ödemeleri nedeniyle Dai gibi likit varlıkları kaybettiğini bildirdi. Bu durum ise stablecoin’in 1 dolar sabitliğinden uzaklaşmasına yol açtı. USDR, Polygon üzerinde çalışan Pearl merkeziyetsiz borsasında (DEX) işlem görüyor. Proje, Tangible protokolü tarafından ihraç ediliyor.

Tangible’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, USDR hazinesindeki tüm likit DAI’nin itfa edildiğini ve bu durumun piyasa değerinde hızlı bir düşüşe yol açtığını açıkladı. Açıklamada, itfalar için DAI eksikliği yaşandığında panik satışlarının başladığı ve depeg’in yaşandığı ifade edildi.

Stablecoin yaklaşık yüzde 50 değer kaybı yaşadı. Projenin geliştiricileri soruna çözümler sunma sözü verdi. Depeg’in geçici olarak itfaları zorlaştıran bir likidite sorunu olduğunu bildirdi. Proje, “USDR’yi destekleyen gayrimenkul ve dijital varlıklar hala mevcuttur ve itfaları desteklemek için kullanılacaktır” ifadesini kullandı.

USDR teminatının yüzde 14,74’ünü Tangible (TNGBL) tokeni oluşturuyor. Ekip, kalan yüzde 85,26’lık bölümün konutlar ve sigorta fonu tarafından teminat altına alındığını iddia ediyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala