bitcoinBTC/TRY
1.588.888,12 TL 0,27%
ethereumETH/TRY
94.217,03 TL 1,91%
tetherUSDT/TRY
30,85 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
11.890,16 TL 0,77%
solanaSOL/TRY
3.182,95 TL 0,52%
staked-etherSTETH/TRY
94.036,13 TL 1,80%
xrpXRP/TRY
16,79 TL 0,61%
usd-coinUSDC/TRY
30,85 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
18,06 TL 1,74%
avalanche-2AVAX/TRY
1.135,36 TL 0,09%

Paylaş

Gary Gensler’ın göreve gelmesiyle kripto yaptırımları zirveye ulaştı

gary gensler yaptırımlar

Üniversitede eğitim verdiği sırada sıkı bir kripto savunucusu olan Gary Gensler, SEC başkanı olduğu günden beri tamamen farklı bir yol izledi.

Cornerstone Research’ün araştırmasına göre, Gensler’ın Senato onayının ardından SEC’nin kripto yaptırım faaliyetlerinde büyük artış gözlemlendi.

2023 yılı ile zirveye ulaşıldı

SEC, 2023 yılı içinde kripto şirketlerine karşı 46 dava açtı. 2021 yılında açılan davaların sayısı, bunun yarısından daha azdı.

Cornerstone Research’ün raporu, 2023’te kriptoyla ilişkili davaların 2013 yılından beri en yüksek seviyede olduğunu gösterdi.

SEC, açtığı 46 davanın bir kısmını 281 milyon dolar ceza ödenmesi koşulunda kapattı. Rapor, 2022 yılına kıyasla üç katı bir artış olduğunu gösterdi.

Gensler’ın SEC başkanı olduğu 2021 yılında kripto odaklı davaların sayısı 20 seviyesinde yer alırken, bu rakam 2022’de yüzde 50, 2023’te ise yüzde 53’ten fazla arttı.

SEC’nin açtığı davalar arasında en dikkat çekici olan davalar Binance, Coinbase, Ripple, Terra ve Kraken davaları oldu.

SEC, yaptırım eylemlerini artırmasına karşın 10 Ocak’ta spot Bitcoin ETF’lerini onayladı. Bu kararda, Grayscale’in SEC’e açtığı davayı kazanmasının da büyük etkisi oldu.

Grayscale davasının hakimi, SEC’nin ETF taleplerini reddetmesini “keyfi ve kaprisli” olarak nitelendirmişti.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala