bitcoinBTC/TRY
740.647,24 TL 0,44%
ethereumETH/TRY
45.865,69 TL 0,30%
tetherUSDT/TRY
27,44 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.901,49 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
14,16 TL 1,62%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.909,82 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
6,94 TL 1,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,18%
solanaSOL/TRY
583,62 TL 5,03%

Paylaş

G20, kripto çerçevesinin hızlı bir biçimde uygulanmasını istiyor

A man walks ahead of G20 Summit in New Delhi

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden meydana gelen G20’nin Yeni Delhi’de yapılan son zirvesinde, kripto çerçevesi de ele alınan konular arasında yer aldı.

G20, kripto varlıklar için uluslararası bir çerçevenin hızlı bir biçimde uygulanması için baskı yapıyor.

Yeni Delhi’den gelen bilgilere göre kripto çerçevesi, 2027 yılından itibaren ülkeler arasındaki bilgi alışverişinin kolaylaşmasına zemin hazırlayacak.

G20 liderlerinin imzaladığı bir deklarasyonda şu ifadeler yer aldı:

“Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi’nin (CARF), hızlı bir şekilde uygulanmasını ve bununla birlikte CRS’de (Ortak Raporlama Standardı) değişiklik yapılmasını talep ediyoruz”

Çerçeveden, Türkiye, Arjantin Avustralya, Kanada, Brezilya, Fransa, Çin, Hindistan, Almanya, İtalya, Endonezya, Meksika, Japonya, Rusya, Meksika, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Güney Kore, Güney Afrika, ABD ve Birleşik Krallık etkilenecek. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi G20 ülkelerinde yaşıyor.

Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi adını taşıyan çerçeve, ilk olarak Ekim 2022’de Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından tanıtılmıştı. OECD’nin birinci amacı, işlemlerde şeffaflık sağlamaktı.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala