bitcoinBTC/TRY
1.082.237,23 TL 1,17%
ethereumETH/TRY
58.865,39 TL 0,37%
tetherUSDT/TRY
28,94 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.652,34 TL 1,23%
xrpXRP/TRY
17,62 TL 0,93%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,06%
solanaSOL/TRY
1.628,75 TL 2,56%
staked-etherSTETH/TRY
58.846,02 TL 0,74%
cardanoADA/TRY
11,00 TL 0,01%
dogecoinDOGE/TRY
2,26 TL 0,87%

Paylaş

Fon kayıpları 464 milyon dolara ulaştı: “Yatırımcılar tedirgin”

kripto fon

Kripto fonları art arda altıncı haftada çıkışlarla karşı karşıya kaldı. Son 10 haftaya bakıldığında ise kayıp miktarının 464 milyon dolara ulaştığı kaydedildi. Avrupa, 16 milyon dolarlık girişle bu eğilimi bölgesel olarak tersine çevirirken, XRP ve Solana ürünleri de girişleri sürdürerek trendi bozdu.

“Yatırımcılar tedirgin”

CoinShares, Grayscale, 21Shares, Bitwise ve ProShares gibi varlık yöneticilerindeki kripto yatırım ürünleri, art arda altıncı hafta çıkışlarla karşı karşıya kaldı; kripto fonları geçen hafta 9 milyon dolar daha kaybetti.

Çıkışlar , önceki hafta görülen 54 milyon dolara göre önemli ölçüde azaldı , ancak şu anda 464 milyon dolara ulaşan on haftalık toplam çıkış serisine eklendi.

Avrupa dijital varlık yöneticisinin son raporunu yorumlayan CoinShares araştırma başkanı James Butterfill, bu trendin, yatırımcılar arasında piyasada ihtiyatlılığın altını çizdiği ve düzenleyici ortama yanıt olarak bölgesel bir perspektiften farklılıkları artırdığını belirtti. Yani fon kayıpları yatırımcılarda bir çekince yarattı.

kripto fon

Butterfill, “Bölgesel perspektiften bakıldığında bu hafta duyarlılıkta bir farklılık açıkça görülüyordu.” Diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Avrupa’ya toplam 16 milyon dolar tutarındaki girişle yatırımcılar son dönemdeki düzenleyici hayal kırıklıklarını bir fırsat olarak görüyor. ABD’li yatırımcılar ise görünüşe bakılırsa son olaylardan dolayı tedirginlik içinde.”

İşlem hacmi de, önceki haftada kaydedilen 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti ve yıllık ortalama 1,3 milyar doların önemli ölçüde altına düşerek, haftada 820 milyon dolara ulaştı. Bu durum, daha geniş kripto pazarındaki benzer bir eğilimi taklit etmiş oldu.

kripto fon 1

XRP ve Solana’da durum farklı

Bitcoin yatırım ürünleri üst üste üçüncü haftada 6 milyon dolarlık çıkış kaydetti. Butterfill, Short-Bitcoin ürünlerinde de 2,8 milyon dolarlık çıkış görüldüğünü ve bu durumun yatırımcıların kısa pozisyonlarını teslim etmeye devam ettiklerini gösterdiğini ifade etti. Kısa Bitcoin çıkışları artık son 22 hafta içinde yönetim altındaki varlıklarda yüzde 78’lik bir azalmayı temsil ediyor.

Öte yandan Ethereum üst üste altıncı haftada 2,2 milyon dolarlık çıkış gördü.

Ancak Butterfill, XRP ve Solana’nın sırasıyla 0,66 milyon dolar ve 0,31 milyon dolarlık girişlerle trendi bozmaya devam ettiğini ve bu durumun değer arayan yatırımcıların altcoin alanına daha seçici bir yaklaşım gösterdiğini belirtti.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala