bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,183.00 1.96%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,519.89 0.34%
bnb
BNB (BNB) $ 611.71 0.33%
solana
Solana (SOL) $ 148.78 2.45%
xrp
XRP (XRP) $ 0.478685 2.24%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.422899 2.40%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.142478 1.77%

Fon kayıpları 464 milyon dolara ulaştı: “Yatırımcılar tedirgin”

kripto fon

Kripto fonları art arda altıncı haftada çıkışlarla karşı karşıya kaldı. Son 10 haftaya bakıldığında ise kayıp miktarının 464 milyon dolara ulaştığı kaydedildi. Avrupa, 16 milyon dolarlık girişle bu eğilimi bölgesel olarak tersine çevirirken, XRP ve Solana ürünleri de girişleri sürdürerek trendi bozdu.

“Yatırımcılar tedirgin”

CoinShares, Grayscale, 21Shares, Bitwise ve ProShares gibi varlık yöneticilerindeki kripto yatırım ürünleri, art arda altıncı hafta çıkışlarla karşı karşıya kaldı; kripto fonları geçen hafta 9 milyon dolar daha kaybetti.

Çıkışlar , önceki hafta görülen 54 milyon dolara göre önemli ölçüde azaldı , ancak şu anda 464 milyon dolara ulaşan on haftalık toplam çıkış serisine eklendi.

Avrupa dijital varlık yöneticisinin son raporunu yorumlayan CoinShares araştırma başkanı James Butterfill, bu trendin, yatırımcılar arasında piyasada ihtiyatlılığın altını çizdiği ve düzenleyici ortama yanıt olarak bölgesel bir perspektiften farklılıkları artırdığını belirtti. Yani fon kayıpları yatırımcılarda bir çekince yarattı.

kripto fon

Butterfill, “Bölgesel perspektiften bakıldığında bu hafta duyarlılıkta bir farklılık açıkça görülüyordu.” Diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Avrupa’ya toplam 16 milyon dolar tutarındaki girişle yatırımcılar son dönemdeki düzenleyici hayal kırıklıklarını bir fırsat olarak görüyor. ABD’li yatırımcılar ise görünüşe bakılırsa son olaylardan dolayı tedirginlik içinde.”

İşlem hacmi de, önceki haftada kaydedilen 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti ve yıllık ortalama 1,3 milyar doların önemli ölçüde altına düşerek, haftada 820 milyon dolara ulaştı. Bu durum, daha geniş kripto pazarındaki benzer bir eğilimi taklit etmiş oldu.

kripto fon 1

XRP ve Solana’da durum farklı

Bitcoin yatırım ürünleri üst üste üçüncü haftada 6 milyon dolarlık çıkış kaydetti. Butterfill, Short-Bitcoin ürünlerinde de 2,8 milyon dolarlık çıkış görüldüğünü ve bu durumun yatırımcıların kısa pozisyonlarını teslim etmeye devam ettiklerini gösterdiğini ifade etti. Kısa Bitcoin çıkışları artık son 22 hafta içinde yönetim altındaki varlıklarda yüzde 78’lik bir azalmayı temsil ediyor.

Öte yandan Ethereum üst üste altıncı haftada 2,2 milyon dolarlık çıkış gördü.

Ancak Butterfill, XRP ve Solana’nın sırasıyla 0,66 milyon dolar ve 0,31 milyon dolarlık girişlerle trendi bozmaya devam ettiğini ve bu durumun değer arayan yatırımcıların altcoin alanına daha seçici bir yaklaşım gösterdiğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala